Euro
6.42
Dolar
5.76
BIST 100
97,149.04
Altın
1,526.33
Türkiye

'İslamofobiye her taşıyla susarak yanıt verecek'

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılacak Amerika Diyanet Merkezi’nin her bir taşının islamofobiye, nefrete susarak yanıt vereceğini söyledi.

Erkan Avcı   | 31.03.2016
'İslamofobiye her taşıyla susarak yanıt verecek'

Washington DC

WASHINGTON - Erkan Avcı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak Amerika Diyanet Merkezi’nin her bir taşının islamofobiye, nefrete susarak yanıt vereceğini söyledi.

Görmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2 Nisan Cumartesi günü resmi açılışı gerçekleştirilecek Maryland eyaletindeki Amerika Diyanet Merkezi’nin hikayesini AA muhabirine anlattı.

GÖRMEZ AMERİKA DİYANET MERKEZİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

OSMANLI MİMARİSİNİ ABD'YE TAŞIYAN CAMİ

Merkezin inşa edildiği yerin, aslında ziyaret ettiği 2008 yılında bir bataklık olduğu ve üzerinde prefabrik bir mescit bulunduğu bilgisini veren Görmez, o dönemde burada sadece bir cami değil aynı zamanda araştırma ve kültür merkezleriyle İslam’ın güzelliklerini yansıtacak bir medeniyet merkezi hayalini kurduklarını dile getirdi.

Merkezin inşa sürecinde resmi izinlerin ve ruhsatların alınmasının karşılaştıkları zorlukların başında geldiği söyleyen Görmez, mahalle halkının olurunu almak için ayrıca referanduma gidildiğini anlattı.

“İslamofobiye verilebilecek en güzel cevap”

Görmez, Amerika Diyanet Merkezi’nin kendine özgü bir felsefesi olacağına işaret ederek iki gün sonra gerçekleştirecekleri resmi açılışın başlığını da bu doğrultuda “Divine ground between us (Aramızdaki kutsal bağ)” olarak belirlediklerini söyledi.

Görmez, şunları kaydetti:

“Burada öncelikle doğru bilgi üreten, kültür, sanat üreten merkezlerimiz olacak. Buranın kendine özgü felsefesi, dili olacak. Yüce Rabbimiz bize bütün bu kainatı yaratmış ve emanet etmiştir. Bunu dikkate alan bir felsefe olacak. Burası hem sözüyle hem haliyle, her taşıyla her karesiyle insanlığa şunu haykıracak: ‘Bu güzellikleri üreten zihin şiddet üretmez. Bu zihin sadece güzellik üretir’. Yani islamofobiye verilebilecek en güzel cevap zannediyorum budur.

Bu eser taşlarıyla susan vaiz olarak konuşacak. İslamofobiye, nefrete buranın her taşı susarak yanıt verecek. Diyecek ki ‘Kalbinizdeki nefreti söküp atın, ben öyle bir medeniyete mensubum, bu medeniyet sadece iyilik üretir, sadece güzellik üretir, bunun dışında kötülük üreten şeyler bu medeniyete ait değildir’.”

ABD'deki iki minareli tek cami

ABD'nin mevcut kültürel zenginliğine yeni bir renk katan merkezdeki cami, 16. yüzyıl geleneksel Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edildi. ABD'deki iki minareli tek cami olan ibadethanede, avlu da dahil aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek.

Yaklaşık 16 dönümlük arazi üzerine kurulan merkezdeki caminin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor.

Merkezin içinde ayrıca Selçuklu mimarisine uygun inşa edilen kültür merkezinde kütüphane, konferans ve sergi salonu, toplantı salonu ile resepsiyon alanı bulunuyor. Kültür merkezi içindeki İslam Araştırmaları Merkezi'nde ise Türkiye'den ABD'ye lisans ve lisansüstü eğitim için gidecek öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulacak.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.