Euro
10.07
Dolar
8.48
BIST 100
1,391.64
Altın
1,828.51
Gündem

'Genç aktivistler'e Kudüs bilinci aşılanacak

Uluslararası Genç Aktivistler Derneği'nce 7-9 Aralık'ta gerçekleştirilecek "Beytülmakdis Senindir Kış Kampı"nda, üniversite öğrencisi gençlere, Kudüs'ün kurtuluşunun hamasi söylemlerden değil ilmi temelli çalışmalardan geçtiği anlatılacak.

06.12.2018
'Genç aktivistler'e Kudüs bilinci aşılanacak

İSTANBUL - Zeynep Rakipoğlu

Uluslararası Genç Aktivistler Derneği'nce 7-9 Aralık'ta gerçekleştirilecek "Beytülmakdis Senindir Kış Kampı"yla üniversite öğrencilerinin, Kudüs ve Mescid'i Aksa ile ilgili bilgi ve donanım kazanmaları, Filistinli Müslümanlar için projeler üreterek, onların mücadelesine destek olması hedefleniyor.

Marmara Bölgesi'nde üniversite öğrenimine devam eden 80 gencin bir araya geleceği "Beytülmakdis Senindir Kış Kampı", 7 Aralık'ta Büyükçekmece'deki bir otelde başlayacak.

Kudüs konusunda bilgi sahibi 12 yetkin konuşmacının eğitim vereceği, 3 gün sürecek kamp boyunca Filistin'le ilgili çalıştaylar, yarışmalar, sinema gösterimleri ve spor etkinlikleri de düzenlenecek.

Filistinliler için tarihi bir dönemeç olan 1. intifadanın başlangıç ve Hamas'ın kuruluş günü olan 8 Aralık'a denk getirilen kampta, Hamas sözcüsü ve milletvekili Sami Ebu Zuhri "Kudüs İntifadası ve Hamas'ın Kuruluşu", Filistinli yazar, siyasi ve analist Dr. Said Elhac "Oslo anlaşması sonrası Filistin'in devlet yapısı", Filistinli araştırmacı Dr. Vail Meşvehi "Aksa'nın Korunmasında Gazze'nin Önemi", 20 yılını İsrail hapishanelerinde geçiren Filistinli aktivist Mervan Ebu-Musab da "İşgal Hapishanelerinde 20 yıl anıları" başlıklı konuları gençlerle paylaşacak.

Kamp sonunda yapılacak değerlendirme sınavındaki sorulara en doğru ve kapsamlı cevapları veren bir genç de Kudüs'e gitmeye hak kazanacak.

"Kudüs'ün kurtuluşunun ilmi temellerden geçtiğinin bilincinde gençler yetiştirmeliyiz"

Uluslararası Genç Aktivistler Derneği Genel Koordinatörü Tevfik Yazıcılar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kudüs'ün barış şehri, medeniyetlerin buluşma yeri ve güvende olması dolayısıyla insanlığın huzur bulacağı kutsal bir mekan olduğunu söyledi.

Yazıcılar, İsrail işgaliyle karşı karşıya kalan Kudüs'ün medeniyetin devamı için iyimserlik, adalet ve insani yaşayışın bir örneği olarak kalması gerektiğine işaret etti.

Bu sebeple işgale, zulme ve sömürgeciliğe karşı olanların, Filistin halkının özgürleştirilmesi için verdiği mücadeleyi desteklemesi gerektiğine dikkati çeken Yazıcılar, "Biz de Uluslararası Genç Aktivistler Derneği olarak Uluslararası Genç Derneği ile Kudüslü kardeşlerimizin yanında olmak, orada yaşananları gençlerin daha iyi anlayabilmesini sağlayabilmek ve Kudüs'ün kurtuluşunun hamasi söylemlerden değil ilmi temelli çalışmalardan geçtiğinin bilincinde olan gençler yetiştirmek için bir kamp programı hazırladık." diye konuştu. 

Türkiye'nin 7 bölgesinde kamp düzenlemeyi hedeflediklerini dile getiren Yazıcılar, ilk kamp programını Marmara Bölgesi'nde lisans öğrenimlerine devam eden öğrencilerle İstanbul'da gerçekleştireceklerini söyledi.

"Özgür Kudüs için yapılması gerekenleri masaya yatıracağız"

Yazıcılar, "Kudüs'te İslam ve Hristiyan kutsal mekanlarına, özellikle mübarek Mescid-i Aksa'ya yönelik tehlikeli saldırıları, bölgede ve dünyada barış ve istikrarı tehdit eden İsrail işgalini ve özgür bir Kudüs için yapılması gerekenleri masaya yatıracağız." dedi.

Tevfik Yazıcılar, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Yalova'da öğrenim gören 600'e yakın üniversitelinin başvuru yaptığı kamp programını, seçtikleri 80 öğrenciyle gerçekleştireceklerini ifade etti.

Kudüs'ün dünya Müslümanları'nın durumunu gösteren bir ölçüye sahip olduğunu dile getiren Yazıcılar, "Kudüs'e ne zaman Müslümanlar sahip olmuşsa yani bu topraklarda huzur ve barış varsa, çeşitli coğrafyalara dağılmış Müslümanlar da huzur ve refah içindedir. Ne zaman ki Beyt'ül Makdis mahzun, Kudüs işgal altında kaldıysa, dünya Müslümanları da kan, zulüm ve gözyaşı içerisinde, aynen Kudüs gibi kurtarılmaya muhtaçtır." değerlendirmesini yaptı.

"Dünyada yaşanan insan hakları ihlalleri konusunda bilgilenecekler"

Tevfik Yazıcılar, Müslümanların ilk kıblesi ve Hazreti Peygamber'in miraca çıktığı Beyt'ül Makdis'i bünyesinde barındıran Kudüs'ün saldırı altında olduğunu anımsatarak, işgal ve yıkılma tehlikesi altında yaşamaya çalışan bir avuç Müslüman'ın hayatları pahasına Kudüs'ü savunduklarını vurguladı.

Dünya coğrafyasının kan ağladığını belirten Yazıcılar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye, dünya coğrafyasında eski şanlı günlerine geri dönmeyi beklemektedir. Bunun için yapılması gereken ilk iş Kudüs’ün özgürlüğüdür. Genç aktivistler, Kudüs'ün, Mescid-i Aksa'nın özgür kalması için çalışmalar yürütmekte, seminerler, konferanslar ve panellerde Kudüs'te yaşam ve özgürlük için yapılması gereken çalışmaları anlatmaktadır. Düzenlenen bu gibi eğitim çalışmalarıyla gençler, Kudüs'le ilgili gerçek bilgi sahibi olmakta, yeniden büyük Türkiye hedefinde motivasyon sağlanmakta ve dünyada yaşanan en büyük insan hakları ihlalleri konusunda bilgilenmektedir."

"Gençlerin Filistinli kardeşleri için proje üretmesini amaçlamaktayız"

Yazıcılar, konuşmalarında "Türkiye'nin Filistin devleti ile dost olduğunu ve kardeş Filistin halkının her daim yanında duracağını, haklı davasında Filistinli kardeşlerini asla yalnız bırakmayacağını" vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çizdiği hedefler doğrultusunda bir gençlik yetiştirmek için çalıştıklarını altını çizdi.

Kudüs'te yaşananlar hakkında gerçek bilgilere sahip gençlerin çoğalmasını ve gençlerin kampta aldıkları bilgileri arkadaşlarına anlatmalarını istediklerini ifade eden Yazıcılar, "Kampla ülkemizde gençliğin çok sevdiği ve değer verdiği ancak hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı Kudüs ve içinde bulundurduğu ilk kıblemiz, ikinci mescidimiz, üçüncü harem olan Mescid-i Aksa hakkında bilgili ve donanımlı gençler yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Kudüs sevgisinin yanında doğru bilgi ile donanan gençlerin Filistinli kardeşleri için daha fazla proje üretmesi ve destek olmasını amaçlamaktayız." şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.