Dolar
9.61
Euro
11.16
Altın
1,809.42
ETH/USDT
4,156.60
BTC/USDT
63,127.00
BIST 100
1,493.15
Gündem, arşiv

Ege Denizi'nde deprem

Bozcaada açıklarında 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İstanbul'un da aralarında bulunduğu bazı illerde hissedildi.

08.01.2013
Ege Denizi'nde deprem

İSTANBUL/ÇANAKKALE

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, Ege Denizi'nde, Bozcaada'nın 50 kilometre açıklarında, saat 16.16'da, 6.2 büyüklüğünde orta şiddette deprem oldu. 

Deniz tabanının 8,4 kilometre altında meydana gelen sarsıntı, İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ın da aralarında bulunduğu Ege ve Marmara bölgelerindeki bazı illerde de hissedildi.

Kriz masası kuruldu

Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, Ankara'da Afet Operasyon Merkezi'nde kriz masası kurulduğu, bölge afet merkezlerinde de hazırlıkların başladığına işaret edilerek, İstanbul'daki Marmara Afet Operasyon Merkezi, Kırklareli'ndeki Büyükkarıştıran Yerel Afet Merkezi, İzmir'deki Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi ve Düzce'deki Batı Karadeniz Bölge Yönetim Afet Merkezi'nde deprem hazırlıklarının üst düzeye çıkarıldığı ifade edildi

Açıklamada, İzmir, İstanbul, Çanakkale, Kırklareli, Muğla, Manisa, Keşan, Ezine, İpsala, Gökçeada, Bozcaada, Fethiye, Çiğli, Çeşme, Foça, Dikili, Marmaris şube başkanlıkları ve yerel yönetimlerden herhangi bir can ve mal kaybı olmadığı bilgisi alındığı vurgulandı.

Gelişmelerin yakından takip edildiği belirtilen açıklamada, tedbir amaçlı Batı Karadeniz (Düzce), Marmara (İstanbul) ve Ege (İzmir) bölge afet yönetim merkezlerinde araçlara yüklü temel afet malzemelerinin de hazır bekletildiği bildirildi.

Can kaybı yok

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Ege Denizi'nde Bozcaada açıklarında meydana gelen 6.2 büyüklüğünde depremde, şu ana kadar herhangi bir yaralanma ya da can kaybının olmadığını söyledi.

Edremit Körfezi de depremi hissetti

Deprem, Balıkesir kent merkezi ile Ege Denizi'ne kıyısı olan Ayvalık, Burhaniye ve Edremit ilçelerinde de hissedildi. Deprem, Tekirdağ'da da hissedildi.

Sıkıntılı bir haber aksetmedi

Bursa Valisi Şahabettin Harput da, depremin Bursa ve ilçelerinde de hissedildiğini belirterek, ''Şu ana kadar sıkıntılı bir haber aksetmiş değil. Devletin tüm kurumları üzerine düşeni yapıyor. Vatandaşlarımıza sakin olmalarını tavsiye ediyorum'' diye konuştu.

Bağımsız bir deprem

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aydın Büyüksaraç, ''Bu deprem beklenilen büyük depremin devamı değil. Bağımsız bir deprem, öncü bir deprem de değil'' dedi.

Toplam 88 sarsıntı

Depremin olduğu saat 16.16 ila bugün 08.45 arasında, büyüklükleri 2,3 ila 3,8 arasında değişen toplam 88 sarsıntı meydana geldi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın