Euro
6.63
Dolar
6.10
BIST 100
116,829.40
Altın
1,644.84
Türkiye

Çoklu doğumda 2 yaşına kadar devletten 150 lira destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Çoklu Doğum Yardım Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapacağız." dedi.

Özcan Yıldırım   | 08.11.2018
Çoklu doğumda 2 yaşına kadar devletten 150 lira destek

TBMM

TBMM

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2019 yılı bütçesinin sunumunda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte sosyal yardım icraatlarına büyük bir hızla devam edildiğini belirtti.

Bu kapsamda 2018 yılında gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgi veren Selçuk, sosyal yardımlardan haksız ve mükerrer yararlanmayı engellemek adına yerel yönetimler ile entegrasyon çalışmalarını tamamladıklarını ifade etti.

İki yeni sosyal yardım programı başlatacaklarını bildiren Selçuk, şunları kaydetti:

"Bunlardan ilki Çoklu Doğum Yardım Programımız. Bu program ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapacağız.

İkinci yardım programımız ise ağır kronik hastalıklarla mücadele eden ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik olup, bu yardım programı kapsamında ağır kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların bulunduğu hanelerin elektrik bedellerinin 200 liraya kadar olan kısmına yönelik destekte bulunacağız."

Bu yardımın, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında yer alan ihtiyaç sahibi hanelerin çoklu doğum sonucu olan ve hayatta kalan 0-24 aylık her bir çocuğuna, Sağlık Bakanlığının Çocukluk Dönemi Aşı Takviminde yer alan aşıların süresi içinde yaptırılması kaydıyla, aylık 150 lira olmak üzere yapılacağı öğrenildi.

Dereceye giren öğrencilere nakit desteği

Başarıyla uyguladıkları Şartlı Eğitim Yardımını geliştirmeye devam edeceklerini belirten Selçuk, "Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlarda, illerinde ilk 10'a giren veya Türkiye genelinde ilk 20 bine giren Şartlı Eğitim Yardımı faydalanıcısı çocuklarımıza aylık 500 lira, üniversiteye giriş sınavında ilk bine girme başarısı gösteren Şartlı Eğitim Yardımı faydalanıcısı evlatlarımıza ise bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira nakdi destek sağlayacağız." diye konuştu.

"22 bin 518 kişiye ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuldu"

Selçuk, aile olmanın, yuva kurmanın sorumluluklarını gençlere aktarmak, ailelerin sorun çözme kapasitesini artırmak amacıyla ülke genelinde eğitim ve farkındalık çalışmaları yürütmeye devam ettiklerini dile getirerek, Evlilik Öncesi Eğitim, Aile Danışmanlığı ve Boşanma Süreci Danışmanlığı ile ülke genelinde 22 bin 518 kişiye ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulduğunu kaydetti.

Türkiye genelinde 388 bin 929 kişiye uyuşturucu ile mücadele konusunda farkındalık eğitimi verdiklerini belirten Selçuk, son 4 yılda geçici barınma merkezleri içinde ve dışındaki 354 bin 386 Suriyeliye psiko-sosyal destek hizmeti sunduklarını vurguladı.

"500 binin üzerinde er ve erbaşa ulaşmayı hedefliyoruz"

Kadına yönelik şiddetin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi bir insanlık suçu olarak gördüklerini, bu konuda mücadeleleri "Sıfır Tolerans" ilkesiyle en üst seviyede sürdürdüklerinin altını çizen Selçuk, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Seminerleri kapsamında 2018 yılı başından bugüne kadar 27 bin 785 kamu personeline ulaşıldığını aktardı.

Selçuk, "Milli Savunma Bakanlığımız ile iş birliğinde Bedelli Askerlik Uygulaması kapsamında gerçekleştirilen Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Semineri ile 30 bin askerimize ulaştık. Seminerlerle tüm bedelli askerlik celplerinde 500 binin üzerinde er ve erbaşa ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

"144 konukevi hizmet veriyor"

Selçuk, erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesinde 2018-2023 yıllarını kapsayan Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı hazırladıklarını hatırlattı.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede yatılı kurumsal hizmet birimleri olan kadın konukevlerinin sayısının ve kapasitesinin artırıldığını ifade eden Selçuk, ülke genelinde 144 konukevinin toplam 3 bin 454 kapasite ile 81 ilde hizmet verdiğini bildirdi.

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmeti ile yaklaşık 121 bin çocuğu kendi ailesinin yanında desteklediklerini ve çocuk başına aylık ortalama 826 lira destek verdiklerini vurgulayan Selçuk, "Koruyucu aile hizmet modeli ile 5 bin 138 aile yanında 6 bin 286 çocuğumuzu sıcak bir aile ortamında büyütüyoruz." dedi.

Sosyal hizmet modellerinden faydalanarak reşit olan 46 bin 223 genci kamu kurumlarında istihdam ettiklerini belirten Selçuk, gençlere öğrenim durumlarına uygun kadrolara atanma imkanı getirildiğini, üniversiteye girişlerinin teşvik edilmesi kapsamında yapılan değişiklikle bin 619 çalışan gencin unvan değişikliğinden faydalandığını kaydetti.

Sokakta çalıştırılan çocuklar için 130 mobil ekip kurduklarını ifade eden Selçuk, "Alan çalışmalarında 10 bin 873 çocuğa müdahale ederek 2 bin 829 çocuğumuza sosyal yardım veya sosyal ve ekonomik destek verdik. 224 çocuğu koruma altına aldık. Eğitim ve danışmanlık tedbiri alınan 3 bin 954 çocuğumuzun takibini gerçekleştiriyoruz. Sokakta çalıştırılan çocukların karşılaşabileceği risklere ilişkin 3 bin 509 aileye rehberlik hizmeti verdik." diye konuştu.

"Kamuda engelli memur sayısı 53 bin 964'e ulaştı"

Selçuk, bu yılın ekim ayı sonu itibarıyla kamuda istihdam edilen engelli memur sayısının 53 bin 964'e ulaştığına dikkati çekti.

Ekim 2018 tarihi itibariyle 317 bakım merkezinde 23 bin 619 engelliye yatılı bakım hizmeti sunulduğunu aktaran Selçuk, engellilerin kaldığı ve sosyal hayata katılım sağladığı 142 Umut Evinde de 802 engelliye hizmet verildiğini kaydetti.

Selçuk, 146'sı Bakanlığa, 249'u diğer kurum kuruluşlar ve özel sektöre ait, 395 Huzurevi ve Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde 25 bin 833 yaşlıya bakım sağlandığını söyledi.

Bakan Selçuk, 2014 yılından bugüne kadar 23 bin 829 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının kamuda istihdamının yapıldığını, son 2 yılda 48 bin 102 şehit yakını ve gazinin hanelerinde ziyaret edildiğini bildirdi.

"Şartlı eğitim yardımından yıllık ortalama 2 milyon çocuk yararlandı"

Hükümetlerinin temel politikalarından biri olan "sosyal devlet" ilkesini hayata geçirdiklerini ifade eden Selçuk, "Son 16 yılda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yaklaşık 283 milyar lira tutarında sosyal yardım yaptık. 2018 yılı sonunda bu rakamın 43.4 milyar lira olacağını öngörüyoruz." ifadesini kullandı.

Yoksulluk riski altındaki ailelerin eğitim çağındaki çocuklarını düzenli okula göndermelerini teşvik amacıyla verilen şartlı eğitim yardımından yıllık ortalama 2 milyon 200 bin çocuğun yararlandığını ifade eden Selçuk, bu kapsamda 2003 yılından bu yana 6 milyar 223 milyon lira ödeme yapıldığını aktardı.

Selçuk, Genel Sağlık Sigortası uygulaması ile yoksul vatandaşların ücretsiz sağlık hizmeti almasını sağladıklarını, uygulamanın başladığı 2012 yılından bu yana toplamda 42 milyar 886 milyon lira tutarında ödeme gerçekleştirdiklerini söyledi.

"173 bin 689 kişi 2018'de İŞKUR'a yönlendirildi"

Selçuk, Öksüz ve Yetim Yardımı Programı'nın hayata geçtiği 2015 yılından bu yana 174 milyon lira ödeme yapıldığını kaydetti.

Sosyal yardım istihdam bağlantısını güçlendirmeye yönelik birçok uygulama başlattıklarını anlatan Selçuk, sosyal yardım alan çalışabilir durumdaki 173 bin 689 kişinin 2018'de İŞKUR'a yönlendirilmesini ve istihdamlarının teşvik edilmesini sağladıklarını dile getirdi.

Bakanlığın bütçesi 103 milyar 91 milyon 801 bin lira

Bakıma gereksinim duyan engelli ve yaşlıların bakım ihtiyacını, sorunlarını ve beklentilerini ortaya koymak için "Türkiye Bakım Araştırması"nı 2019'da yapacaklarını vurgulayan Selçuk, şöyle konuştu:

"Toplumda aktif yaşlanma ve yaşlı hakları konusunda farkındalık oluşturmak için 2019 yılında uluslararası katılımla Yaşlılık Şurası gerçekleştirerek, 2019 yılını 'Yaşlı Yılı' ilan edeceğiz. Böylece yaşlılık ile ilgili çalışmalara toplumda duyarlılık kazandırıp konuyla ilgili çalışmalara hız vereceğiz. Engelli ve yaşlılarımızın kendi içinde bulunduğu ve alıştığı ortamda, daha kolaylaştırılmış ve ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş koşullar altında hayatını devam ettirebilmesine yönelik olarak gündüzlü hizmet sunacak Aktif Yaşam Merkezlerinin yaygınlaşması için çalışmalar yapacağız. Ayrıca, yaşlılara sunulan hizmetin verimliliğinin artırılması için yatılı kuruluşlarda ihtisaslaşmaya gidilerek alzaymır-demans yaşlılarına hizmet verecek huzurevleri açılmasını planlıyoruz."

Selçuk, Bakanlıklarının 2019 yılı toplam bütçesinin 103 milyar 91 milyon 801 bin lira olduğunu bildirdi.

Muhabir: Merve Yıldızalp, Özcan Yıldırım


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.