Dolar
13.47
Euro
15.25
Altın
1,843.60
ETH/USDT
2,442.80
BTC/USDT
36,651.00
BIST 100
1,910.29
Gündem, arşiv

Çevreye dağılan mühimmata dikkat

Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olduğu cephanelikteki patlama sonrası çevreye dağılan muhimmat konusunda vatandaşların dikkatli olması istendi.

06.09.2012
Çevreye dağılan mühimmata dikkat

AFYONKARAHİSAR 

Patlamanın meydana geldiği askeri birliğin yakınındaki çok sayıda evin camları kırıldı, çatılarda hasar oluştu. Özellikle Ataköy ve Kanlıca mahalleleri ile Kışlacık köyündeki evlerde hasar meydana geldi.

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, patlamanın yaşandığı, askeri alan dışında kalan bölgeye saçılmış mühimmatların bulunabileceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Bu mühimmat, yol kenarlarına, vatandaşlarımız bağına, bahçelerine, hatta evinin yanına bile düşmüş olabilir. Güvenlik güçleri, bomba uzman ekipleri, dedektör köpeklerle yaklaşık 3 kilometrelik alanda aramalarını sürdürüyor. Fakat bulunamayabilir. Vatandaşlarımıza, gerekmedikçe bölge içine girmemelerini öneriyoruz. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızdan, buldukları yabancı cisimlere can güvenliği açısından kesinlikle dokunmamalarını, hemen 155'e haber vermelerini istiyoruz'' 

Ankara'ya gönderilecekler
Şehitler konusuna da değinen askeri savcının konuyla ilgili tahkikatı yürüttüğünü, en kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini anlatan Vali Balkanlıoğlu, ''Şehitlerimizin adli tıp incelemesi için Ankara'ya sevki planlanıyor. Ama henüz çalışmalarını sonlandırmadılar. Muhtemelen havayoluyla Ankara'ya gönderilecekler'' diye konuştu.
Patlamada kusur, ihmal ya da farklı bir konunun olup olmadığının çok yönlü soruşturulduğunu bildiren Balkanlıoğlu, kriz merkezi oluşturduklarını, çalışmaların başladığını bildirdi.

El bombası yere düşmüş
Askeri mühimmat deposunda incelemelerde bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  ''Tamamen bir kaza neticesi, muhtemelen bir el bombasının yere düşmesi neticesinde bir patlama. Burası bir cephanelik, zaman zaman olabiliyor böyle kazalar'' dedi.

Mühimmat kışla dışına dağıldı
Eroğlu, patlama neticesinde bazı mühimmatın, el bombaların fırlayarak kışla dışına dağıldığını belirterek, gerekli emniyet tedbirlerinin alındığını, Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun askeri yetkililere, kendisinin de il jandarma alay komutanı ve il emniyet müdürlüğüne gerekli talimatları verdiklerini anlattı.
Vatandaşların her ihtimale karşı dikkatli davranmasını isteyen Eroğlu, dağılan mühimmatların, el bombalarının kontrollü şekilde patlatıldığını, bu patlama seslerinden sonra vatandaşların endişelenmemesi gerektiğini söyledi. 

El bombasıyla yayına tepki
Eroğlu, ''Az önce bir televizyon kanalının muhabiri elinde el bombası ile dolaşırken gördük şaşırdık. Şimdi özellikle bu bölgeye hiç bir vatandaşın girmemesi lazım ayrıca uzman ekipler geldi, Ankara'dan ve bunlar kontrollü şekilde patlatılacak'' dedi.

Evleri zarar görenlerin hasarları karşılanacak
Bakan Eroğlu, araziye yayılan el bombalarının toplanması konusunda uzman asker ekiplerin çalışma yaptığını ifade etti.
Kazada evlerinde maddi hasar meydana gelen vatandaşların maddi hasarlarının da karşılanacağını kaydeden Eroğlu, ''Maddi zararın önemi yok, 25 canın kaybolması esas yüreğimizi yakan nokta'' dedi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın