Dolar
28.95
Euro
31.18
Altın
2,006.11
ETH/USDT
2,345.20
BTC/USDT
43,641.00
BIST 100
7,913.76
Gündem, arşiv

"Bin 300’den fazla yabancı savaşçıyı sınır dışı ettik"

Başbakanlık Başmüşaviri Çetinsaya, Türkiye’nin 14 binden fazla kişiye giriş yasağı koyduğunu ve bin 300’ü aşkın yabancı savaşçıyı sınır dışı ettiğini söyledi.

21.05.2015 - Güncelleme : 21.05.2015
"Bin 300’den fazla yabancı savaşçıyı sınır dışı ettik"

WASHINGTON

Başbakanlık Başmüşaviri Gökhan Çetinsaya, Türkiye’nin 14 binden fazla kişiye giriş yasağı koyduğunu ve bin 300’ü aşkın yabancı savaşçıyı sınır dışı ettiğini belirterek, “Yabancı savaşçılarla mücadelede elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi.

Çetinyasa, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Washington Ofisi'nin (SETA DC) 5’inci yıllık konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yabancı savaşçıların akışını önlemeye yönelik mücadelesine değindi.

Yabancı savaşçıların sadece geldikleri ülkeler için değil aynı zamanda transit ülkeler için de bir tehdit oluşturduğuna işaret eden Çetinsaya, bu noktada ülkeler arasında daha iyi bir işbirliğine ve daha zamanlı bilgi ve istihbarat paylaşımının gerekliliğini dile getirdi.

Çetinsaya, bu kişilerin daha ülkelerinden çıkmadan fark edilip durdurulması gerektiğini, bunda başarısız olunması halinde ise bu kişileri Türkiye’ye girdikleri noktada durdurmanın öncelikleri olduğunu anlattı.

“Bunu gerçekleştirebilmemiz için de kaynak ülkelerden tam ve sağlıklı bilgiyi hızlı bir şekilde elde etmemiz gerekiyor” diyen Çetinsaya, Türkiye olarak yabancı savaşçıların Türkiye’ye ulaşmasını önleme ve onların Suriye’ye erişimini engellenme şeklinde iki noktada çaba gösterdiklerini anlattı.

Türkiye’nin bu noktada transit ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Çetinsaya, “Suriye krizinin başından itibaren 14 binden fazla kişiye giriş yasağı koyduk. Ayrıca 2011 ile 2015 yılları arasında bin 300’ü aşkın yabancı savaşçıyı sınır dışı ettik. Yabancı savaşçılarla mücadelede elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” diye konuştu.

Muhabir: Erkan Avcı

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın