Dolar
16.32
Euro
17.50
Altın
1,847.25
ETH/USDT
1,850.50
BTC/USDT
29,314.00
BIST 100
2,450.84
Sağlık

Türkiye'de her bin kişiden 3'ü görme engelli

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Ersöz, "Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, yaklaşık 220 bin kişinin görme engeli var. Her bin kişiden 3'ünde görme engeli bulunuyor." dedi.

17.11.2016
Türkiye'de her bin kişiden 3'ü görme engelli

ANKARA-Yeşim Sert Karaaslan

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Başkanı Reha Ersöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, körlüklerin yüzde 80'inin önlenebilir ya da tedavi edilebilir nitelikte olduğunu söyledi.

Ersöz, "Buna rağmen dünyada kör olarak tanımlanabilecek kişi sayısı 40 milyondur. Bu sayının iki katı kadar ciddi görme engelli vardır. Görme engellilerden kast edilen, gözlük gibi düzeltici aygıtlara rağmen az gören kişilerdir." diye konuştu. Ersöz, Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, yaklaşık 220 bin kişinin görme engelli olduğunu ifade ederek, "Her bin kişiden üçünde görme engeli bulunmaktadır." bilgisini verdi.

Önlenebilirlik körlüğe çeşitli hastalıkların yol açabildiğini, her sorunun nedeni ve belirtilerinin farklılık gösterdiğini dile getiren Ersöz, bunların bir kısmının doğumsal etkenlerden kaynaklandığını söyledi. Ersöz, şunları kaydetti:

"Doğumsal körlük nedenlerinin önemli bir kısmı genetik olduğu için yakın akraba evliliklerinden kaçınmak bu tür körlük ihtimalini düşürür.

Görülme sıklığı yüksek olan ve halk arasında şeker olarak bilinen diyabet de körlüğe yol açabiliyor. Diyabetin süresi ve kan şekerinin yüksekliğiyle doğru orantılı şekilde riski artırıyor. Diyabetin zamanında tedavisi, diyabete bağlı göz hastalığının erken tedavisiyle çok önemli bir grup hastada körlüğü önlemek mümkün. Göz tansiyonu olarak bilinen glokomun yol açtığı körlük de erken teşhis ve uygun tedavi ile önlenebilir."

Akraba evliliğinden kaçınılması, hastalıkların tedavisine geç kalınmaması ve hiçbir şikayet olmaksızın düzenli göz kontrollerinin yapılması, olası iş kazalarına karşı tedbir alınması ve tehlikeli işlerde gözlük kullanılması gibi koruyucu yöntemlerin alınması gerektiğini ifade eden Ersöz, erken teşhis halinde tedavinin mümkün olduğunun altını çizdi. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın