Euro
8.62
Dolar
7.30
BIST 100
1,060.59
Altın
2,033.64
Sağlık, arşiv

''Mandalla'' hayata döndü

Kalp krizi esnasında sol kalp kapağı yırtılan kadın kasık damarından girilerek mandallama (mitraclip) tekniği ile tedavi edildi.

29.12.2012
''Mandalla'' hayata döndü

ANKARA - Yıldız Aktaş

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, gerçekleştirilen operasyonun dünyada bir ilk olduğu bildirildi.

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Mehmet Bilge, daha önce onkolojik nedenlerle takip edilen 60 yaşındaki Kıymet Altay'ın 2-3 hafta önce böbrek yetersizliğine girdiğini ve diyaliz esnasında kalp krizi geçirdiğini anlattı.

Kalbi duran hastanın şok tablosuyla hastanelerine yönlendirildiğini belirten Bilge, hastanın öncelikle damarını açtıklarını ancak ertesi gün kalp krizine bağlı olarak sol kalp kapağında yırtılma olduğunu fark ettiklerini dile getirdi.

Uzun süredir kapak hastası olanlarda bazen kalp kapağının kapanma esnasında tam kapanmadığını ve oradan kanın geriye doğru kaçtığını dile getiren Bilge, o bölgeyi mitraclip denilen mandallama sistemiyle onardıklarını ifade etti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın