Euro
8.62
Dolar
7.30
BIST 100
1,060.59
Altın
2,033.64
Sağlık, arşiv, arşiv

"Da Vinci" robotu görevde

Baş ve boyun bölgesindeki kanserli tümörlerin hassas neşter teknolojili "Da Vinci" robotuyla alınması ameliyatı başarıyla yapıldı.

17.05.2012
"Da Vinci" robotu görevde

ANKARA - Selma Kasap

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde baş ve boyun bölgesindeki kanserli tümörlerin hassas neşter teknolojili ''Da Vinci'' robotuyla alınması ameliyatı başarıyla yapıldı. 
Anadolu Ajansı'nın görüntülediği ''Da Vinci'' robotuyla bu alanda yapılan ilk ameliyat, 80 yaşındaki gırtlak kanseri tanısı konan hastaya, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz Eğitim Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Murat Karaşen'in başkanlığındaki ekip tarafından yapıldı. Ameliyatta hastanın boynuna müdahale yapılmadan, sadece ağzından robotla girilerek tümör başarıyla çıkarıldı. 
İkinci ameliyatta da bademcikte gelişen derin yerleşimli kanserli tümör, robot sayesinde çeneye dokunmadan alındı. 
Prof. Dr. Karaşen, robotik cerrahi ameliyatlarının Türkiye'de üroloji, kadın doğum, genel cerrahi gibi belli branşlarda olduğu gibi kulak, burun ve boğazda da yapıldığını ifade etti.
''Da Vinci'' robotuyla gerçekleştirilen ameliyatların hastanın kısa sürede ayağa kalkmasını sağladığını belirten Karaşen, robotun ''hassas neşteri'' sayesinde, tümöre ulaşmanın çok kolay olduğunu, sağlam ve tümörlü dokunun birbirinden hassas şekilde ayrılabildiğini söyledi. 
Karaşen, ''Robotik cerrahi sayesinde 5-6 saatlik ameliyat yerine, hastanın çenesine dışarıdan müdahale olmadan, ağız içine girerek 40 dakika gibi kısa sürede ameliyatı tamamlıyoruz'' diye konuştu. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın