Sağlık

Batı Afrika'daki Ebola salgını sona erdi

Dünya Sağlık Örgütü, salgının devam ettiği tek ülke Liberya'da, Ebola virüsünün azami geçiş süresinin iki katı olan 42 günlük sürenin, vaka olmadan atlatıldığını bildirdi.

14.01.2016
Batı Afrika'daki Ebola salgını sona erdi

CENEVRE

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Liberya'da Ebola vakalarının bitmesiyle, Batı Afrika'daki salgının sona erdiğini açıkladı.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, DSÖ yetkilisi Rick Brennan, Liberya'da Ebola salgınının bittiğini duyurdu.

Brennan, 4 bin 800 kişinin hayatını kaybettiği salgının devam ettiği tek ülke olan Liberya'da, Ebola virüsünün azami geçiş süresinin iki katı olan 42 günlük süreyi vaka olmadan atlatıldığını bildirdi.

DSÖ'den yapılan açıklamada ise salgından etkilenen Batı Afrika ülkeleri Gine ve Sierra Leone'de Ebola salgınının daha önce sona erdiğini ve Liberya ile birlikte Batı Afrika'daki Ebola salgınının ortadan kalktığı belirtildi.

Açıklamada, Batı Afrika'da salgından etkilenen üç ülkede tekrar ufak çaplı Ebola salgını yaşanabileceği uyarısında bulunuldu.

Ebola salgını Gine'nin güneyinde 2013 yılının aralık ayında başlamış, daha sonra Liberya ve Sierra Leone'ye sıçramış ve 7 ülkede daha Ebola vakalarına rastlanmıştı. Sierra Leone'de geçen kasım ayında Ebola salgının sona erdiği açıklanmış, Liberya'da ise salgının bittiği iki kez açıklanmasına rağmen yeni vakalar görülmüştü. Salgın nedeniyle Batı Afrika'da 11 bin 315 kişi hayatını kaybetti.

Muhabir: Fatih Erel

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın