Dolar
16.22
Euro
17.41
Altın
1,853.53
ETH/USDT
1,815.30
BTC/USDT
29,406.00
BIST 100
2,438.84
Politika, arşiv

Türkiye'nin çıkarları her şeyin önündedir

Cumhurbaşkanı Gül, MİT Müsteşarı Fidan hakkında yazılanlara dair, "Türkiye'nin çıkarları her şeyin önündedir. Dışarıda yazılanlar bizim için o kadar önemli değil" dedi.

23.10.2013
Türkiye'nin çıkarları her şeyin önündedir

ANKARA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Müsteşarı, Türkiye'nin milli menfaatleri ve çıkarları doğrultusunda kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirirler ve getiriyorlar. Bazen bu faaliyetlerden rahatsız olan çevreler de olabilir" dedi. 

Gül, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi'yi kabulünden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

ODTÜ arazisinde geçen yol nedeniye yaşananlara ilişkin soruya Gül, "Bunlar büyütmeden, konuşularak halledilecek konulardır. İlgililer konuşur, hallederler" yanıtını verdi. 

Dışarıda yazılıp çizilenler bizim için o kadar önemli değil

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a yönelik eleştirilerin yer aldığı yabancı basındaki yazıların hatırlatılması üzerine Gül, şunları söyledi:

"Milli İstihbarat Teşkilatı ve Müsteşarı, Türkiye'nin milli menfaatleri ve çıkarları doğrultusunda kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirirler ve getiriyorlar. Bazen bu faaliyetlerden rahatsız olan çevreler de olabilir. Gördüğüm kadarı ile son günlerde sistemli yazılan çizilenler var. Bunlar hiç kimseyi etkilememesi gerekir. Türkiye'nin kendi bağımsız politikaları ve onların uygulanmaları, Türkiye'nin çıkarları her şeyin önünde gelir. Dolayısıyla dışarıda yazılıp çizilenler bizim için o kadar önemli değildir."

Hava savunma sistemi

Hava savunma sistemi ihalesine ilişkin eleştiriler karşısında Türkiye'nin duruşunun ne olacağının sorulması üzerine Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklama yaptığını hatırlattı.

Gül şöyle devam etti:

"Burada da yine her ülkenin kendi milli menfaatlerini öne çıkartmasından daha tabii bir şey olamaz. Şüphesiz ki Türkiye, müttefiklik ilişkilerine her zaman önem verir. Bu sistem çerçevesi içerisinde eğer neticelenirse bu yeni alınacak füzeler, onların entegrasyonu, bunlar hep konuşulmuştur. Teknik kısımlardır. Burada önemli olan Türkiye'nin çıkarları bildiğiniz gibi bir çok teknik meseleler var. Bunlar hep hesaplanmış, bunlarla ilgili detaylı çalışmalar yapılmış ve neticide bu yönde bir görüş ağırlığı ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bundan başka anlamlar da çıkartmamak gerekir. Ayrıca başka NATO ülkelerinde de bu tip uygulamalar vardır." 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın