Euro
9.03
Dolar
7.42
BIST 100
1,542.45
Altın
1,854.12
Politika

Şırnak Belediye Başkanlığını AK Parti adayı Yarka kazandı

Şırnak Belediye Başkanlığını kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti adayı Mehmet Yarka kazandı.

31.03.2019
Şırnak Belediye Başkanlığını AK Parti adayı Yarka kazandı

Ankara

Şırnak Belediye Başkanlığını AK Parti adayı Mehmet Yarka kazandı.

Kesin olmayan sonuçlara göre, Mehmet Yarka 17 bin 76, HDP adayı Hişar Osal 9 bin 474 oy aldı.

Şırnak'ta AK Parti sevinci

Şırnak Belediye Başkanlığını kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti adayı Mehmet Yarka'nın kazanması kentte sevinçle kutlandı. AK Parti'liler kazandıkları bu başarıyı il binasında davul zurna eşliğinde Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekerek kutladı. ( Ömer Yasin Ergin - Anadolu Ajansı ) 

Yarka'nın özgeçmişi

29 Ocak 1963 yılında Şırnak'ta doğdu. Lise öğrenimini Şırnak'ta tamamladı. Türkiye'nin birçok ilinde prestijli projelerin mimarı olan May inşaatın yönetim kurulu başkanlığını yürüten Yarka, 1986 yılında siyaset hayatına Anavatan Partisi ile başladı. 1989 yılında belediye meclis üyeliği ve henüz 26 yaşında iken belediye başkan vekili olarak uzun yıllar görev yaptı. Şırnak, il statüsü kazandıktan sonra 1994 yılında Şırnak Ticaret ve Sanayi Odasının kurucu meclis başkanlığı ve akabinde yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. Şırnak ili ve ilçelerinin sosyal ve ticari gelişimini esas alan Şırnak ili ve ilçelerini geliştirme vakfının 1996 yılında kurucu üyeliğini ve genel saymanlığı görevlerini icra etti. 2000-2001 yılları arasında genç işadamları derneği kurucu yönetim kurulu ve dernek başkanlığı görevlerini icra etti. Şırnak spor kulübünü kurdu ve 2003-2005 yılları arasında Şırnak spor kulübü başkanlığı yaptı. Yarka evli ve 3 çocuk babası.

Şırnak'ta AK Parti sevinci

Şırnak Belediye Başkanlığını kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti adayı Mehmet Yarka'nın kazanması kentte sevinçle kutlandı.

Şırnak Belediye Başkan adayı Mehmet Yarka seçim sonuçlarını beraberinde AK Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik, AK Parti İl Başkanı İbrahim Halil Erkan ve partililerle il binasından takip etti.

Kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti'nin aldığı oy oranı partililerce sevinçle karşılandı.

AK Parti'liler kazandıkları bu başarıyı il binasında davul zurna eşliğinde Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekerek kutladı.

"Bu seçimin kaybedeni yok, kazananı Şırnak'tır"

AK Parti Şırnak Belediye Başkan adayı Yarka, Şırnak'ın tarih yazdığını belirterek, "Şırnak'ın uçmasına az kaldı." dedi.

Kararı milletin verdiğini, yükünün ağır olduğunu ancak millet için canla başla çalışacağını vurgulayan Yarka, "Bu seçimin kaybedeni yok, kazananı Şırnak'tır. Hepimiz kardeşiz. Tüm Şırnaklıları kucaklamaya geldim. HDP'ye gönül verenler de benim kardeşlerimdir. Hiçbir zaman kimseyi ötekileştirmeyeceğim. Vatandaşlarla omuz omuza verip, Şırnak'ı geleceğe taşımak için güç birliğiyle çalışacağız." diye konuştu.

Yarka, seçimin bu başarıyla sonuçlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

"Şırnak tarih yazdı"

AK Parti Şırnak Milletvekili Birlik, bu dönem kazananın Şırnak olduğunu dile getirdi.

"Şırnak tarih yazdı. Vatandaş artık huzur, güvenle sıkıntıları atlatacak. Tüm Şırnak halkını kutluyorum." diyen Birlik, şöyle konuştu:

"12 beldeden biri hariç 11'i bizim. 2015-2016 yıllarında terör örgütü PKK bu bölgeye kan kusturdu. Bu halk da sandıkta derslerini verdi. Allah'ın izniyle bundan sonra daha güçlü bir şekilde sandıkta derslerini vermeye devam edecek. Daha önce yerel yönetimler neredeyse tümüyle HDP'nin elindeydi. Bu saatten sonra her şey değişecek."

"Yeni bir devir başlatmış olduk"

AK Parti İl Başkanı İbrahim Halil Erkan toplumun huzurunu devam ettirmek için mücadele verdiklerini bildirdi.

Ellerinden geldiği kadar hizmetin en güzelini yapmaya çalışacaklarını aktaran Erkan, şunları kaydetti:

"Vatandaşlar bugün bir destan yazdı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Allah'ın izniyle Şırnak Belediye Başkanlığını bu millete armağan etmiş olduk. Beytüşşebap, Uludere ve Güçlükonak ile 12 beldenin 11'ini almak suretiyle bir devri kapatıp yeni bir devir başlatmış olduk. Bugün Şırnak'tan tüm ülkeye mesaj vermiş olduk. Ayrıştırmayacağız. Gücümüzün yettiği kadar bu toplumda dostluğu ve huzuru hakim kılacağız."

Vatandaşlardan Azize Bal, Şırnak'ta AK Parti adayı Yarka'nın kazanmasından çok mutlu olduklarını söyledi.

Bal, "Mehmet Yarka ile hizmetin geleceğinden şüphe duymuyoruz. Ona destek verdik ve kazandık. Rabb'im Şırnak'a huzur, birlik ve beraberlik getirsin." ifadelerini kullandı.

Cuma Onur Birlik, böyle bir coşkuyu uzun zamandır görmediklerini aktardı.

"Üç dönem HDP belediyeyi kazanıyordu ve artık değişim zamanıydı. Şırnak kazandı." diyen Birlik, AK Parti'nin belediyeyi kazanmakla var olan huzuru daha da pekiştireceğini kaydetti.

Birlik, "Allah'ın izniyle bundan sonra çocuklarımız huzurlu bir şekilde yaşayacak. Mehmet Yarka'nın projelerini gördük. Şırnak'a büyük hizmetler vereceğine inanıyoruz. İnşallah kenti güzel günler bekliyor. 20 yıldır hep Şırnak geri kaldı. Son iki yılda kayyum ile hizmet gördük. Allah'ın izniyle Şırnak hizmete kavuşacak." dedi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın