Politika

Başbakan Davutoğlu: İhanetlerinin hesabını verecekler

Başbakan Davutoğlu, "Terör örgütünün lojistik merkezi gibi çalışan belediyelerin yöneticileri bu ihanetlerin hesabını verecekler" dedi.

06.01.2016 - Güncelleme : 07.01.2016
Başbakan Davutoğlu: İhanetlerinin hesabını verecekler

ANKARA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da, Ankara Büyükşehir Belediyesi 2016 ve sonrası projelerinin tanıtımı töreninde yaptığı konuşmada, "Bütün dünyaya, vicdan sahibi her insana hitap ederek söylüyorum; Suriye'de masum sivillerin üzerine insafsızca, barbarca bomba yağdıran Suriye rejimi ve yandaşları, evet, Rusya da bu zulümlerin artık bir ortağı olmuştur. Azzaz'da, Türkmen Dağı'nda, Bayırbucak'ta, bütün bu bölgelerde Suriye rejimi ve yandaşlarının bombalarından kaçan kardeşlerimizin ızdırabına artık sessiz kalınmamalıdır. DEAŞ teröründen kaçan kardeşlerimizin ızdırabına artık sessiz kalınmamalıdır" ifadelerini kullandı.

"Onları zalime terk etmedik, onları boşlukta bırakmadık ama dünya suskun" diyen Başbakan Davutoğlu, "Dünya bu manzaraları sadece gazete manşetlerine yansıyan fotoğraflarıyla anıyor. Aylan bebeğin fotoğrafı gibi" şeklinde konuştu.

Sahillerimize vuran 36 cesedin vebali uluslararası toplum, Rusya ve Suriye'nindir

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye krizini tek başına göğüsleyecek sorumluluk altında olmadığını belirterek, "Türkiye tek başına her türlü fedakarlığı yapmıştır, yapmaya da devam edecektir. Ama dün sahillerimize vuran 36 cesedin vebali, bu trajedi karşısında sessiz kalan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplumundur. Bunun vebali başta Rusya olmak üzere Suriye konusundaki her kararı veto eden anlayıştır, zihniyettir."

Davutoğlu, "Biz sahile vuran bu kardeşlerimizin cesetlerini bir insanlık trajedisinin sembolleri olarak yüreğimizde tutacağız. Nereye gidersek gidelim, hangi uluslararası platforma çıkarsak çıkalım her yerde bu kardeşlerimizin hakkını, hukukunu savunmaya devam edeceğiz"dedi.

"Kardeşi kardeşe kırdırmak için yoğun bir saldırı içindeler"

Sur’da çıkan çatışmada şehit düşen Nuh Özdemir’in, Ordu’nun Akkuş ilçesindeki evi ve ailesinin gazetelere yansıdığını anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Sur ki aynen Hacı Bayram-ı Veli’nin çevresi gibi, bizim medeniyetimizin Anadolu’daki en büyük beşiği, Diyarbakır’ın, Ulu Cami’nin diyarı. Hainler, teröristler bu mübarek beldeyi kana bulamak, bu mübarek beldede kardeşi kardeşe kırdırmak için haftalardır yoğun bir saldırı içinde."

Vatandaş hizmet bekliyor, beyefendiler çukur kazıp barikat kuruyor

Başbakan Davutoğlu, "Çıkmışlar 'özerklik, öz yönetim' gibi son derece illegal birtakım yapılardan bahsediyorlar. Soruyoruz şimdi, 'özerklik' diyorsun, bunun bölgeyi geliştireceğini iddia ediyorsun ama sana 'vatandaşa harca' diye emanet edilen paraları yatırımdan başka her şeye harcıyorsun. Vatandaş hizmet bekliyor, bu beyefendiler ise çukurlar kazıyorlar, barikatlar kuruyorlar, birtakım imkanları sadece bunlara harcıyorlar" dedi.

"Hesabını verecekler"

"Bunların derdi imar etmek, şehirlerimizi mamur etmek değil. Bunların derdi bölge insanımızı mutlu, huzurlu, müreffeh yaşatmak da değil" ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bunların derdi bir çivi çakmak, yeni bir eser ortaya koymak da değil. Varsa yoksa ideoloji, polemik, yalan, kara propaganda ve terör. Milletin emaneti mali kaynakları yine millet için kullanmak yerine, izini sürmekte zorlanılan karanlık mecralara harcıyorlar. Teröristin kazması, greyderi, kamyonu, iş makinesi bunlardan. Bazıları terör örgütünün lojistik merkezi gibi çalışan bu belediyelerin yöneticileri elbette ki bütün bu ihanetlerin, yanlış uygulamaların hesabını verecekler."

Başbakan Davutoğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin toplam giderinin yüzde 62,6'sının personele harcandığı bilgisini vererek, "Oysa Türkiye ortalamasında bu, yüzde 11,7. Bu personel ne yapıyor, hangi hizmeti yerine getiriyor ki personel giderleri yüzde 60'ın üzerinde? Bu personel giderlerinin nereye gittiğini tek tek araştıracak ve hesaplarını soracağız" şeklinde konuştu.

"13 yılın tecrübesi ve birikimiyle tazelendik"

"Ankara'da değil, sadece yerel yönetimlerle değil, topyekun AK Parti iktidarı olarak 1 Kasım'ın ardından 13 yılın tecrübesiyle ve birikimiyle tazelendik, yenilendik ve yepyeni bir şevkle çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Biz 13 yıl boyunca iş ürettik, aynı şekilde iş üretmeye devam edeceğiz. Biz ülkemiz için, milletimiz için, şehirlerimiz için çözümler ürettik, yeni hedefler belirledik ve bu hedefler doğrultusunda yürümeye devam edeceğiz."

Muhabir: Kurbani Geyik, Sarp Özer, Hatice Özdemir, Mümin Altaş, Ali Kemal Akan

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın