Kültür

Tarihi Rumkale, turizme kazandırılacak

Tarihi kalıntıları ve Fırat Nehri kıyısında doğal güzelliğiyle dikkati çeken Gaziantep'teki Rumkale ve çevresinin turizme kazandırılması amacıyla başlatılan kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor.

22.04.2015 - Güncelleme : 22.04.2015
Tarihi Rumkale, turizme kazandırılacak

GAZİANTEP ORHAN ÇİÇEK

 Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale'nin, turizme kazandırılması amacıyla başlatılan kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor.

Gaziantep'in Nizip ve Yavuzeli ilçesi ile Şanlıurfa'nın Birecik ve Halfeti ilçesi sınırlarında bulunan, Urartu, Babil, Sümer, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlerin izlerini taşıyan Rumkale, Merzimen Çayı'nın Fırat Nehri'ne döküldüğü yerde, sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepede bulunuyor.

Rumkale ve çevresi, tarihi kalıntılarının yanı sıra Fırat Nehri boyunca doğal güzellikleriyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Hristiyanlar tarafından da kutsal sayılan Rumkale'yi, Hazreti İsa'nın havarilerinden Johannes'in (Yuhanna) Roma Dönemi'nde mesken tuttuğu ve kayadan oyma bir odada İncil nüshalarını çoğalttığı rivayet ediliyor.

Doğu ve batı tarafındaki sur duvarlarında onarım yapılan kalenin kuzeyinde yer alan ve 13. yüzyılda Yakubi Azizi Barşavma'nın, adına inşa ettirdiği Barşavma Manastırı'nda da kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.

 "Gizli cennet: Rumkale"

Yavuzeli Kaymakamı Ömer Faruk Güngen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sarp kayalıklar üzerine adeta bir nakış gibi işlenen Rumkale'nin, Güneydoğu Anadolu'nun "gizli cenneti" ve "parlayan incisi" olduğunu söyledi.

Rumkale'nin tarihi, doğal ve inanç turizmi açısından önemini vurgulayan Güngen, "Kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Rumkale'yi turizm açısından ön plana çıkarmamız gerek. Buradaki kalıntılar ve doğal güzelliklerden insanların haberdar olması lazım" dedi.

Turistlerin bölgede daha fazla zaman geçirmesi için tesis anlamında çeşitli çalışmalar yapıldığını ifade eden Güngen, şöyle konuştu:

"Gerçekleştireceğimiz projelerle buradaki vatandaşlara iş olanağı da sunacağız. Hedefimiz, Rumkale'nin ekonomiye olan katkısını 4'e, hatta 5'e katlamak. Burası, kimsenin gelip göremediği gizli bir cennet aslında. Geçmişi olan bir alan. Kazdıkça bir şeyler çıkıyor. Bu sebeple Rumkale'nin tanıtımına büyük önem veriyoruz. Vatandaşlarımızı da Rumkale ve çevresini gezmeye bekliyoruz."

Kazı Başkanı Dr. Bora Cem Sevencan da sanat tarihi açısından önemli bir yere sahip Rumkale'nin sadece Türkiye'nin değil, tüm insanlığın ortak kültürel miraslarından olduğunu belirtti.

Sevencan, çalışmalar tamamlandığında Rumkale'nin inanç turizmi için önemli bir kavşak noktası olacağını vurguladı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın