Dolar
13.46
Euro
15.26
Altın
1,834.53
ETH/USDT
2,491.00
BTC/USDT
35,750.00
BIST 100
2,011.16
Yaşam, Koruyucu Aileler

Doğurmadığı bebeği annelik heyecanıyla emzirdi

Erzurum'da çocukları olmadığı için bir bebeğin koruyucu aileliğini üstlenen 22 yıllık evli çiftten Meryem Deveci, doğum yapmamasına rağmen annelik heyecanının da etkisiyle bebeği emzirdi.

29.03.2018
Doğurmadığı bebeği annelik heyecanıyla emzirdi

ERZURUM - İlhami Erkılıç

Erzurum'da çocuğu olmadığı için bir bebeğin koruyucu ailesi olan Meryem Deveci, doğum yapmamasına rağmen 22 yıl sonra tattığı annelik heyecanının da etkisiyle bebeği emzirmeye başladı.

Pasinler ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki Mennan ve 43 yaşındaki Meryem Deveci çifti, koruyucu aile olmak için yaklaşık 1,5 yıl önce Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurdu.

Henüz 2,5 aylıkken evlatlık edindikleri Burak Y'nin bakımını üstlenen çift, 22 yıllık annelik ve babalık hasretini doğuştan sol ayağı çarpık olan Burak Y. ile giderdi.

Yıllar sonra annelik duygusu yaşayan Meryem Deveci, annelik tutkusu ve heyecanının da etkisiyle hiç doğum yapmamasına rağmen bebeği emzirmeye başladı.

Bebeğin ayağını tedavi ettiren Deveci çifti, çocuğu nüfuslarına kayıt ettirmek için ilgili kurumlara başvuruda bulunacak.

"Dünyanın en mutlu insanı oldum"

Koruyucu anne Meryem Deveci, çocuğun koruyucu ailesi olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

Meryem Deveci, mutluluğunu şu sözlerle paylaştı:

"Burak'ı emzirmekte biraz zorlandım ama süt annesi oldum. Burak henüz 3 aylıkken yüzüme bakıp 'Anne' deyince şaka gibi geldi, o an aklımı kaybedecek gibi oldum. O kadar öptük, o kadar sevdik ki sevinçten kendimizi kaybettik. Onun 'Anne' demesi dünyada her şeye değer. Burak'ın sevgisi üstünde başka sevgi yok. Burak hayatımıza girdikten sonra eşim beni ben de eşimi unuttum, herşeyimiz Burak oldu."

Farklı seçim yapabilme imkanları olduğu halde bebeği sol ayağındaki çarpıklığını bilerek aldıklarını anlatan Meryem Deveci, şöyle konuştu:

"22 yıldır çocuğumuz olmuyordu, artık 'İyi ki de bu zamana kadar çocuğumuz olmamış' diyoruz. Koruyucu aile sistemi çok güzel bir uygulama, evlat edinme konusunda yaş sınırı kaldırılırsa daha iyi olur. Şimdi Burak'ı nüfusumuza geçirmeyi hedefliyoruz. Burak'ın sevgisi normal çocuk sahibi olanların çok çok üstünde, o sevgi tarif edilemez. Yaşama sebebimiz Burak. Artık tek düşüncemiz Burak'ın sağlıklı büyümesi ve okuması."

"Bu sevginin ötesi yok"

Koruyucu baba Mennan Deveci de uzun yıllar çocuk sahibi olmayı beklediklerini belirterek, koruyucu aile sistemiyle bu bekleyişlerinin mutlulukla sonlandığını vurguladı.

Deveci, "Allah bize Burak'la öyle bir sevgi verdi ki 'İyi ki çocuğumuz olmamış' diyoruz. Maksat doğurmak değil, büyütmek. Herkese koruyucu aile olmalarını tavsiye ediyorum. Bunun mutluluğu çok farklı, bu duyguyu yaşamak lazım. İnsanın evladı olsa bile bu kadar sevilmez. Bu sevginin ötesi yok. Burak canımız, ciğerimiz." diye konuştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın