Dolar
17.93
Euro
18.40
Altın
1,802.29
ETH/USDT
1,960.60
BTC/USDT
24,560.00
BIST 100
2,864.25
Ekonomi

Maliye Bakanlığından 'elektronik dönüşüm' atağı

Maliye Bakanı Ağbal, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan e-ticarete ve elektronik biletlere kadar yaptıkları düzenlemelerle kayıt dışılığın önemli oranda önüne geçileceğini söyledi.

Recep Demir   | 24.12.2015
Maliye Bakanlığından 'elektronik dönüşüm' atağı

Ankara

ANKARA - Recep Demir

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bakanlığın elektronik ortama taşıdığı hizmetlere ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Ödeme kaydedici cihazlara ilişkin özellikle sektörden ve mükelleflerden gelen talepleri dikkate aldıklarını anlatan Ağbal, mevcut düzenlemeye göre, söz konusu cihazları kullanma mecburiyetinin 1 Ocak 2016'da başlayacağını ifade etti.

Naci Ağbal, bakanlığın teknolojiye yaptığı yatırımlar sayesinde, mükelleflerin ödeme kaydedici cihaz alımı, bu cihazların vergi dairesine kaydı, bir başka mükellefe devri veya hurdaya ayrılması gibi işlemler için vergi dairelerine gitmesine gerek kalmayacağını, mükelleflerin, bu işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığının ve ödeme kaydedici cihaz üreticilerinin sunacağı elektronik ortamlar vasıtasıyla yapabileceğini ifade etti. 

Yapılan tüm bu değişikliklerle, söz konusu alanlarda kayıt dışılığın önemli oranda önüne geçileceği bilgisini veren Ağbal, bu sayede vergi gelirlerinin artacağını, maliyetlerin düşeceğini ve hem devlet hem de mükelleflerin bu düzenlemeler sayesinde ciddi oranda fayda sağlayacağını söyledi.

Maliye Bakanı Ağbal, bu tür düzenlemelere önümüzdeki günlerde diğer alanlarda da devam edileceğini vurgulayarak, kayıtlı ekonomiye geçişin en önemli öncelikleri olduğunu sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın