Dolar
32.90
Euro
35.82
Altın
2,393.81
ETH/USDT
3,469.10
BTC/USDT
67,358.00
BIST 100
11,172.75
Eğitim

Türkçeye en büyük ilgi Azerbaycan'dan

Yunus Emre Enstitüsü'nün yurt dışındaki Türk Kültür Merkezleri'nde gerçekleştirdiği Türkçe Yeterlik Sınavı'na (TYS) en fazla katılım Azerbaycan'dan oldu.

17.01.2015 - Güncelleme : 17.01.2015
Türkçeye en büyük ilgi Azerbaycan'dan

BAKÜ

Yunus Emre Enstitüsü'nün yurt dışındaki Türk Kültür Merkezleri'nde gerçekleştirdiği Türkçe Yeterlik Sınavı'na (TYS) en fazla katılım Azerbaycan'dan oldu.

Enstitü, Türkiye'de eğitim görmek isteyen öğrenciler ve Türkçe bilgilerinin seviyesini belgelendirmek isteyen vatandaşlar için 38 ülkede eş zamanlı olarak TYS düzenledi.

Sınava tüm ülkelerden toplam 400 kişi katılırken, bunların 233'ünü Azerbaycanlılar oluşturdu. 

Yunus Emre Enstitüsü Bakü Türk Kültür Merkezi Müdürü Ali Cura, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TYS'nin yılda üç kez uluslararası ölçekte düzenlenen bir sınav olduğunu ve bu sınava katılan öğrencilerin Türkçe bilgilerini belgelendirdiklerini belirtti.

Sınav sonucuna göre alınan sertifikaların Türkiye'deki bütün üniversitelerde kabul edildiğini vurgulayan Cura, katılımın en çok Azerbaycan'dan olmasını ise iki ülke arasındaki yakın ilişkilere ve kültürel ortaklığa bağladı.

Türkiye ile Azerbaycan'ın yüksek düzeydeki ilişkilerinin kültür ve dil alanlarında da kendisini gösterdiğini ifade eden Cura, "Geçen sene bu dönemde sınava 110 kişi katılmıştı. Önümüzdeki dönemde sınavımızın daha da çok tanınması ve ilişkilerin daha da ileri gitmesi sonucu katılım artacaktır" dedi. 

"Hayalim Türkiye'de okumak"

Sınava katılan öğrencilerden Dilber İsmayılova, Bakü Devlet Üniversitesi'nden mezun olduğunu, eğitimini Türkiye'de devam ettirmek ve oradaki üniversitelerden birinde öğretim görevlisi olmak istediğini söyledi.

Günay Gasımova da Türkiye'de yüksek lisans eğitimi almak istediğini, sınava bu nedenle katıldığını belirtti.

Ahmet Memmedov ise "Türkiye'de okumak benim hayalim. Bu sınavı geçerek hayalimi gerçekleştirmek için çıktığım yolda bir aşama daha katetmek istiyorum" diye konuştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.