Euro
6.55
Dolar
5.76
BIST 100
95,172.37
Altın
1,405.85
Dünya

'Suya zehir katılabileceği fetvası provokatif bir çağrıdır'

FKÖ Yürütme Kurulu Üyesi Ebu Yusuf, İsrailli hahamın içme suyuna zehir katılabileceği fetvasının provokatif bir çağrı olduğunu ifade etti.

19.06.2016
'Suya zehir katılabileceği fetvası provokatif bir çağrıdır'

RAMALLAH

İsrailli Batı Şeria'daki Hahamlar Konseyi Başkanı Shlomo Mlmad'ın Filistinlileri yaşadıkları bölgelerden göç ettirme hedefiyle içme sularına zehir katılabileceği fetvasının Filistinlilerin tasfiye edilmesi ve öldürülmesi için yapılmış provokatif bir çağrı olduğu belirtildi.

AA muhabirine konuşan Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Selim ez-Zanun, tüm dünyanın masumların dini ve ırkı nedeniyle kanının dökülmesine neden provokatif açıklamaları sonlandırmak için çalışması gerektiğini vurguladı.

Açıkça İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümeti tarafından desteklenen bu düşmanca yöntemle mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Zanun, geçen hafta Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim yerlerine yaklaşık 20 milyon dolarlık destek verildiğine değindi.

Zanun, Mlmad'ın fetvasının Yahudi yerleşim yerlerine hizmet ettiğine değinerek, bunun ırkçı ve radikal din algısından kaynaklandığını söyledi.

"İsraillilerin bakış açısı ile örtüşüyor"

Zanun, bu fetvanın kendilerinden olmayanlara yönelik bakış açılarıyla örtüştüğünü ve Filistinlilerin öldürülmesi, ağaçlarının sökülmesi kuyularına zehir atılması gibi fetvaların daha önce de veriliğini kaydetti.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf, "Bu Filistin halkına karşı yapılmış ilk çağrı olmadığı gibi Filistinlilerin tasfiye edilmesi ve öldürülmesi için yapılmış provokatif bir davettir." dedi.

Bu açıklamaların İsrail tarafının barış için gerçek bir ortak olmadığını gösterdiğini kaydederek, "Yahudi Hahamlar Filistinlilerin öldürülmesine, toprakları ve tarım mahsullerinin çalınması, mal varlıklarının tahrip edilmesi yönünde onlarca fetva verdi. Bu fetvalar Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik adam öldürme ve tahrip etme 'operasyonlarına' neden oldu." ifadelerini kullandı.

Batı Şeria'daki Hahamlar Konseyi Başkanı Shlomo Mlmad, cuma günü Filistinlileri yaşadıkları bölgelerden göç ettirme hedefiyle içme sularına zehir katılabileceği fetvası vermişti.

Muhabir: Qays Abu Samra, Ayşe Sümeyra Aydoğdu

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın