Dünya

Libya Başbakanı, İsrailli mevkidaşı ile görüşen Dışişleri Bakanı Menguş'u açığa aldı

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş'u İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile görüşmesi nedeniyle açığa aldı.

Aydoğan Kalabalık, Mehmet Nuri Uçar  | 28.08.2023 - Güncelleme : 28.08.2023
Libya Başbakanı, İsrailli mevkidaşı ile görüşen Dışişleri Bakanı Menguş'u açığa aldı

Trablus/Kudüs

Libya Ulusal Birlik Hükümeti tarafından açıklanan 368 no'lu kararnamede, "Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş'un açığa alınması ve hakkında soruşturma açılmasına karar verildi." ifadeleri yer aldı.

Kararnamede Menguş ile ilgili soruşturmanın Libya Adalet Bakanı başkanlığında oluşturulacak komisyon tarafından yapılacağı kaydedildi.

Menguş'a seyahat yasağı getirildi

Libya İç Güvenlik Teşkilatı, söz konusu iddialara ilişkin X sosyal medya platformundan yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, "İç Güvenlik Teşkilatı, açığa alınan Dışişleri Bakanı'nın seyahatine izin verildiği veya seyahatinin kolaylaştırıldığı yönünde sosyal medyada dolaşan haberleri reddediyor. Söz konusu kişi havalimanının Başkanlık Salonu, VIP ve normal salon olmak üzere resmi hiçbir kapısını kullanmamış olup, açığa alınması sonrası hakkında seyahat yasağı konulmuştur. Güvenlik kameraları bu durumu açıklayacaktır." ifadelerine yer verildi.

Libya İç Güvenlik Teşkilatı yöneticileri ve üyelerinin, başta Filistin meselesi olmak üzere tüm konularda Libya halkının beklenti ve duygularının yanında durduğu teyit edilen açıklamada, "Dışişleri Bakanı'nın, Siyonist rejim mensubu bir üyeyle oturmasını kınıyoruz. Zira Teşkilat, ilgili kişinin adını, soruşturmalara uyum sağlayana kadar seyahati yasaklananlar listesine dahil etmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Günlerdir asılsız haberler üreterek, gerçekleri çarpıtarak, uydurma suçlamalarla dedikodu yaymaya çalışan, devletin kamu kurum ve mülklerine sabotajı teşvik eden paralı sayfaları ve elektronik hesapları da uyarıyor ve not ediyoruz.Tüm yasal tedbirler alınacaktır. Yasal prosedürlere uygun olarak bu tür adımlarda katılımı kanıtlanan herkese karşı dava açılacaktır."

Açığa alınmasının ardından yerel basında Menguş'un Türkiye'ye gittiği yönünde iddialar çıkmıştı.

Görüşmenin “önceden planlandığı" iddia edildi

İsrail’in Yediot Aharonot gazetesinin haber portalı “Ynet”, İsralli yetkililere dayandırdığı haberinde, Menguş'un açığa alınmasına neden olan görüşmenin “en üst düzey seviyede koordine edildiğini ve görüşmenin ilan edilmesi konusunda önceden anlaşmaya varıldığını" ileri sürdü.

Haber, Libya Dışişleri Bakanlığının daha önce aksi yönde yaptığı bir açıklamayla söz konusu görüşmenin “gayriresmi ve hazırlıksız bir toplantı” olduğunu bildirmesinin ardından geldi.

Habere göre Cohen, Roma'ya, İtalya Dışişleri Bakanlığının resmi konukevinde, “Libyalı bakanla görüşmek için uçtu ve yapılan görüşme bir tesadüf değildi.”

Cohen’in bu görüşmeyi, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun da bilgisi dahilinde gerçekleştirdiği aktarıldı.

Öte yandan İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), Tel Aviv yönetiminin, normalde bu tür temasları genellikle kamuoyuna açıklamadığını, ancak şimdi yaşanan durum sonucunda, Libya Dışişleri Bakanının “hayatından endişe edildiğini” yazdı.

KAN, ayrıca, "İsrail-Libya temaslarının bu toplantıyla sınırlı olmadığını, son aylarda İsrailli ve Libyalı yetkililer arasında başka görüşmelerin de gerçekleştiğini" öne sürdü.

Haberde, "İsrail, son aylarda Libya'yı, İsrail, ABD, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn dışişleri bakanlarını bir araya getiren Necef Forumu'na katılmaya ikna etmeye çalıştı." iddiasına yer verildi.

İsrail Dışişleri açıklama yapmaktan kaçındı

İsrail Dışişleri Bakanlığı ise Menguş-Cohen görüşmesinin ardından Libya’da yaşanan siyasi krize ve tartışmalara ilişkin açıklama yapmadı. AA’nın ulaştığı İsrailli yetkililer, konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.

Libya Dışişleri Bakanlığı önünde ve birçok kentte protesto gösterileri düzenlendi

Libya Ulusal Birlik Hükümeti aleyhine slogan atan eylemciler, Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş'tan Cohen ile görüşmesi nedeniyle hesap sorulmasını istedi.

Yerel medya, görgü tanıklarına dayandırdığı haberlerinde Dışişleri Bakanlığı önünde silah sesleri duyulduğunu aktardı.

Başkent Trablus'un yanı sıra, Misrata, Zaviye, Sabrata, Zliten, olmak üzere birçok kentte olaya tepki gösteren Libyalılar, yollarda lastikler yakarak, protestolar düzenledi. Bazı gösterilerde eylemciler, basın açıklaması yaptı.

Misratalılardan Cohen görüşmesine tepki

Başkent Trablus'un 200 kilometre doğusunda bulunan Misrata kentinde de bir grup, Menguş-Cohen görüşmesine tepki gösterdi.

Kentin merkezindeki Şehitler Anıtı'nın önünde gece geç saatlerde toplanan yüzlerce kişi, görüşmeyi protesto ederek, Menguş ile ilgili gerekenin yapılması talebinde bulundu.

Eylemciler, "Libya, davayı halkı satmaz, normalleşmeye hayır" şeklinde sloganlar attı.

Libya Başkanlık Konseyi "Cohen görüşmesi" nedeniyle hükümetten açıklama istedi

Libya resmi haber ajansı LANA'ya konuşan Başkanlık Konseyi Başkanlığı Resmi Sözcüsü Necva Vehibe, Menguş'un İsrail Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin Libya'nın dış politika sabiteleri ile örtüşmediğini kaydetti.

Libya'nın dış politikasının değişmez tutum ve prensiplerinin takibinin Başkanlık Konseyi'nde olduğunu hatırlatan Vehibe, hükümetten bahsi geçen görüşmenin detaylarının talep edildiğini ifade etti.

Vehibe, hükümetten görüşme nedeniyle gereken bütün yasal müeyyide ve adımların atılmasının da istendiğini kaydetti.

Libya Dışişleri Bakanlığından "İsrailli bakanla görüşme resmi değildi" savunması

Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Libya Dışişleri Bakanlığının, başta Filistin sorunu olmak üzere, Arap ve İslam ülkelerinin meselelerine yönelik ulusal sabitlere tam bağlılığını teyit ettiği ve Filistin'in ebedi başkenti olarak Kudüs'e bağlılığını vurguladığı kaydedildi.

"Bu, kesin ve geri dönülemez bir kararlılıktır." denilen açıklamada, "Bu, Roma'da, İtalya Dışişleri Bakanı ile yapılan görüşme sırasında gerçekleşen, gayriresmi ve hazırlıksız bir toplantıdır. Herhangi bir tartışma, anlaşma veya istişare içermemiştir. Bakan daha ziyade Libya'nın Filistin meselesine yönelik sabitlerini açık ve net bir şekilde teyit etmiştir." ifadelerine yer verildi.

Bakan Necla el-Menguş'un İsrail'in varlığını temsil eden herhangi bir tarafla herhangi bir toplantı yapmayı reddettiği ve Libya Ulusal Birlik Hükümeti'nin yaklaşımı doğrultusunda hala kararlı olduğunun teyit edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bakanlık, İbrani ve uluslararası basının aktardığı gibi olaya toplantı ve görüşme niteliği verme girişimlerini kategorik olarak reddediyor.

Dışişleri Bakanlığı, siyonist oluşumla normalleşmeyi tamamen ve kesin olarak reddettiğini bir kez daha vurgular ve Filistin davasına ve kardeş Filistin halkına karşı tutumunun sağlam olduğunu bir kez daha teyit eder."

Menguş İtalya'da İsrail Dışişleri Bakanı ile görüşmüştü

İsrail Dışişleri Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, "İsrail ve Libya dışişleri bakanları arasında tarihi bir toplantı" yapıldığı belirtilmişti.

Açıklamada, Dışişleri Bakanı Cohen'in geçen hafta İtalya'nın başkenti Roma'da Libyalı mevkidaşı Menguş ile bir araya geldiği toplantının "iki ülke arasında işbirliği ve ilişki olanaklarının incelenmesini" amaçladığı kaydedilmişti.

Görüşmenin, iki ülke dışişleri bakanları arasında yapılan "ilk toplantı" olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Toplantıda bakanlar, iki ulus arasındaki tarihi bağları, Libya Yahudilerinin mirasını, ülkeler arasındaki işbirliği olasılığını, İsrail'in insani konularda, tarım, su yönetimi ve daha pek çok konuda verebileceği yardımı tartıştı." ifadeleri kullanılmıştı.

Libya İsrail'i tanımıyor

Kuzey Afrika ülkesi Libya, İsrail'i tanımıyor ve Tel Aviv ile diplomatik ilişkileri bulunmuyor.

Libya pasaportunda "işgal altındaki Filistin toprakları (İsrail) dışında bütün ülkelere gidebilir" notu bulunuyor. Ayrıca İsrail ile ilişki kurmak kanunen yasak.

Menguş'un İsrail Dışişleri Bakanı ile görüştüğünün duyurulmasının ardından, başkent Trablus'un doğusundaki Tacura bölgesi, Zaviye ve Beni Velid kentlerinde protestolar düzenlenmiş, Beni Velid'te İsrail bayrağı yakılmıştı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.