Dolar
13.35
Euro
15.11
Altın
1,841.79
ETH/USDT
3,230.90
BTC/USDT
43,005.00
BIST 100
2,007.49
Dünya

Irak'ta seçim sonuçlarının iptal davası 13 Aralık'ta görülecek

Irak’taki Yüksek Federal Mahkemenin (Anayasa Mahkemesi), seçim sonuçlarının iptali için açılan davanın 13 Aralık'ta görülmesine karar verdiği belirtildi.

Gülşen Topçu   | 05.12.2021
Irak'ta seçim sonuçlarının iptal davası 13 Aralık'ta görülecek Fotoğraf: Murtadha Al-Sudani/AA

Bağdat

Şii Fetih Koalisyonunun, 10 Ekim’de düzenlenen erken genel seçimlerin iptali için yaptığı başvuruyla ilgili Yüksek Federal Mahkemenin aldığı karara ilişkin açıklama Irak haber ajansı İNA'da yer aldı.

Buna göre, Yüksek Federal Mahkeme, söz konusu iptal davasının 13 Aralık'ta görülmesine karar verdi.

Şii Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri, 4 Aralık'ta yaptığı açıklamada, "Seçim sonuçlarına itirazımız sürüyor ve bunun iptali için Federal Mahkemeye başvurduk. Mahkeme sonucunu bekliyoruz." demişti.

Irak’ta nihai seçim sonuçlarına göre, Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sadr Grubu 73, eski Meclis Başkanı Muhammed Halbusi'nin Takaddum Partisi 37, eski Başbakan Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu 33, Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 31, İran'a yakın Haşdi Şabi’nin siyasi uzantısı Hadi el-Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu 17, Sünni siyasetçi Hamis Hançer'e bağlı Azim Koalisyonu 14, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran'dan oluşan ittifak 17, Yeni Nesil Hareketi 9, Nasıriye merkezli İmtidad Koalisyonu 9 sandalye elde etmişti.

Nihai sonuçlar Federal Mahkemeye gönderilecek

Komiserlik tarafından açıklanan nihai sonuçlar onaylanması için Federal Mahkemeye gönderilecek.

Kesin seçim sonuçları onaylandıktan sonra yeni Meclisin 10 gün içinde ilk oturumunu düzenleyerek başkan ve iki yardımcısını seçmesi gerekiyor. Meclis daha sonra en geç bir ay içinde cumhurbaşkanını seçecek. Yeni cumhurbaşkanı, Şiilerin üzerinde anlaştığı başbakan adayına hükümeti kurma görevini verecek. Başbakan adayı da en geç 30 gün içinde kabineyi oluşturarak Meclisin onayına sunacak.

Sadr Hareketi dışındaki Şii partiler seçim sonuçlarına itiraz etmişti

Irak'ta 10 Ekim'de yapılan erken genel seçimleri, açıklanan ilk sonuçlara göre Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'a bağlı grup kazanmış, Sadr dışındaki Şii partiler sonuçlara itiraz ederek farklı illerde bazı sandıklardaki oyların yeniden elle sayımını talep etmişti.

Yüksek Seçim Komiserliği de bu itirazlar üzerine bazı illerdeki oyların yeniden elle sayılmasına karar vermiş ve elle sayım işlemi tamamlanmıştı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın