Euro
6.58
Dolar
5.89
BIST 100
96,142.18
Altın
1,277.05
Dünya

'İkinci 3 milyar avro taahhütler karşılanınca değerlendirilecek'

AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Stylianides, Suriyeliler için Türkiye'ye söz verilen fona ilişkin, "Taahhütlerin karşılanması halinde ilave finansman seferber edilmesi hususunu değerlendireceğiz." dedi.

07.06.2017
'İkinci 3 milyar avro taahhütler karşılanınca değerlendirilecek'

ANKARA - Meltem Bulur

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, AB'nin stratejik ortağı olması dolayısıyla herhangi bir ortaktan farklı olduğunu belirtti.

Stylianides, ziyaretinde mülteci ailelere mali yardım sağlamak suretiyle çocuklarını okula göndermelerini destekleyecek olan Eğitim için Şartlı Nakit Transferi Projesi kapsamında yapılan ilk ödemelere tanık olacağını anlattı. Stylianides, AB'nin 34 milyon avro katkıda bulunduğu proje ile yaklaşık 230 bin mülteci aileye ödeme yapılmasının öngörüldüğünü ifade etti.

AB'nin mülteci krizi ile baş etmeye yönelik kapsamlı stratejisinin ana ayağını, AB-Türkiye anlaşmasının oluşturduğunu dile getiren Stylianides, şöyle devam etti:

"Halen birinci paketteki fonların uygulanması üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaktayız. Söz konusu fonların hızlı ve etkin bir biçimde uygulanmasına tanık oluyoruz. Bugüne kadar ilk 3 milyar avroluk tutardan 2,9 milyar avroluk kısmı tahsis etmiş bulunuyoruz, 1,5 milyar avroluk tutarın sözleşmeleri imzalandı ve 811 milyon avronun da ödemesi gerçekleştirildi. 3 milyarın tamamı kullanıldığı zaman, AB-Türkiye anlaşması kapsamında yapılan taahhütlerin de karşılanması halinde ilave finansman seferber edilmesi hususunu değerlendireceğiz. Önceliğimiz, faaliyetlerin sahada etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak olmalıdır."

"Diyalog ve iş birliğini sürdürmemiz önemli" 

Christos Stylianides, "Söz konusu anlaşmanın ötesinde, hem göç hem de geniş bir yelpazeyi kapsayan ilişkilerimizin diğer alanlarında bizi bekleyen zorluklarla baş edebilmek için kapsamlı bir diyalog ve iş birliği sürdürmemiz önemlidir." dedi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın