Euro
8.97
Dolar
7.57
BIST 100
1,113.15
Altın
1,950.32
Dünya

Filistin hükümetinden yerel seçimlere 4 ay erteleme

Ramallah'ta toplanan Bakanlar Kurulu, yerel seçimlerin 4 ay sonra tüm Filistin topraklarında yapılmasına karar verdi.

04.10.2016
Filistin hükümetinden yerel seçimlere 4 ay erteleme

KUDÜS

Filistin hükümeti, yerel seçimlerin "4 ay ertelenmesine ve tüm Filistin topraklarında gerçekleştirilmesine" karar verdi.

Filistin Yüksek Mahkemesi'nin dün açıkladığı "yerel seçimlerin Gazze Şeridi'nde değil, sadece Batı Şeria'da yapılması yönündeki" kararının ardından bugün Ramallah'ta toplanan Filistin Bakanlar Kurulu, söz konusu seçimlerin "4 ay ertelenmesine" karar verdi.

Filistin hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, erteleme kararının Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile istişare edildikten sonra alındığı ve seçimlerin "tüm Filistin topraklarında yapılacağı" belirtildi.

Buna göre daha önce 8 Ekim'de yapılması planlanan belediye seçimlerinin Şubat 2017'de gerçekleştirilmesi ve Gazze Şeridi'ni de kapsaması bekleniyor.

Hamas ise hükümetin yerel seçimleri erteleme kararını kabul etmediklerini açıkladı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Gazze'de düzenlediği basın toplantısında, "Hükümetin kararı seçimlerin yapılmasından kaçma amacı taşımaktadır ve Fetih hareketinin çıkarlarına hizmet etmektedir." ifadesini kullandı.

Muhabir: Turgut Alp Boyraz

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.