Dolar
8.86
Euro
10.38
Altın
1,751.83
ETH/USDT
2,881.10
BTC/USDT
42,154.00
BIST 100
1,384.68
Dünya

ABD’li eski ulusal güvenlik danışmanlarından Kongre'ye mülteci mektubu

ABD’nin önde gelen eski ulusal güvenlik danışmanları, Kongre üyelerine gönderdikleri mektupta, Suriyeli mültecilerin ülkeye girişini zorlaştıran yasa teklifine karşı çıktıklarını deklare ettiler.

Hakan Çopur   | 02.12.2015
ABD’li eski ulusal güvenlik danışmanlarından Kongre'ye mülteci mektubu

Washington DC

WASHINGTON  

Son yıllarda ABD’nin ulusal güvenlik alanında farklı kademelerde üst düzey görev yapmış diplomat ve komutanlar, ABD Kongre’sine gönderdikleri ortak mektupta, Suriyeli ve Iraklı mültecilerin ülkeye girişini zorlaştıran yasa teklifine karşı çıktıklarını beyan ettiler.

Eski dışişleri bakanlarından Madeleine Albright, Henry Kissinger ve George Shultz, eski savunma bakanlarından William Cohen, William Perry ve Chuck Hagel'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda diplomat ve komutanın imzasını taşıyan mektupta, "ABD’nin, kendi halkının güvenliğinden feragat etmeden şiddetten kaçan mültecilere kucak açması gerektiğine inanıyoruz" ifadelerine yer verilerek, aksi yöndeki adımların Amerikan değerlerine aykırı olacağına ve ülkenin teröre karşı verdiği mücadelenin amacına zarar vereceğine dikkat çekildi. 

Mevcut mülteci programının yeterli olduğunun savunulduğu mektupta, Suriyeli mülteci adaylarının diğer tüm mülteci adaylarından daha fazla güvenlik soruşturması geçirdiği belirtildi. Bu çerçevede Suriyeli mülteci adaylarının sürecinin yaklaşık 18 ila 24 ay sürdüğü, ulusal ve uluslararası istihbarat birimlerinin sürece dahil olduğu, parmak izi ve diğer biyometrik verilerin kontrol edildiği vurgulanan mektupta, bu kişilerin birçok kez mülakata da alındığı belirtildi.

Muhabir: Hakan Çopur

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın