Euro
10.38
Dolar
8.69
BIST 100
1,404.03
Altın
1,782.92
Teknoloji, arşiv

"İhsanoğlu Altın Madalyası" İspanyol akademisyenin

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu adına verilen "İhsanoğlu Altın Madalyası"na, İspanyol Marc Oliveras Busquets layık görüldü.

28.07.2013
"İhsanoğlu Altın Madalyası" İspanyol akademisyenin

ANKARA

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu adına verilen "İhsanoğlu Altın Madalyası"na, İspanyol Marc Oliveras Busquets layık görüldü.

"İhsanoğlu Altın Madalyası", Uluslararası Bilim Tarihi ve Felsefesi Kurumu’nun (UBTFK) İngiltere’nin Manchester kentinde gerçekleştirdiği toplantısının son gününde yapılan törenle sahibini buldu.

Madalyayı almaya, İslam bilimi tarihinde astronomi üzerine yaptığı doktora çalışması sayesinde Barcelona Üniversitesi'nden İspanyol Dr. Marc Oliveras Busquets hak kazandı.

UBTFK Başkanı Prof. Liu Dun’ın elinden madalyasını aldıktan sonra bir konuşma yapan Busquets, "İhsanoğlu Altın Madalyası"nın hayatının önemli bir kısmını ayırdığı doktora tezindeki emeklerinin karşılığı olduğunu, bundan sonraki akademik hayatının da en önemli motivasyonu olacağını söyledi.

"İhsanoğlu Madalyası"na layık görülen ikinci İspanyol olan Busquets, İslam tarihinde astronomi bilimi üzerine yaptığı araştırmalarına devam edeceğini belirtti. 

Bir Türk bilim insanı adına verilen tek Madalya olan "İhsanoğlu Altın Madalyası", 2001-2005 arasında başkanlığını da yaptığı Uluslararası Bilim Tarihi ve Felsefesi Kurumu tarafından Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu adına 2007 yılında verilmeye başlanmıştı. Genç akademisyen ve doktora öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği madalya dört yılda bir veriliyor.

“İhsanoğlu Altın Madalyası”na 2009 yılında da "astronomi tarihi" konulu teziyle İslam medeniyeti bilim tarihi araştırmalarına yaptığı üstün katkılar sebebiyle Dr. Jose Bellver Martinez layık görülmüştü.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın