Dolar
28.97
Euro
31.19
Altın
2,004.16
ETH/USDT
2,356.30
BTC/USDT
43,958.00
BIST 100
7,913.76
Gündem, 15 Temmuz Darbe Girişimi

Başbakan Yıldırım: Akıncı Üssü kapatılacak

Başbakan Yıldırım, "Kazan Meydanı'ndan herkese ilan ediyorum. Hainlerin yuvalandığı o hain Akıncı Üssü kapatılacak ve orası şehitlerimizin anısının yaşatılacağı bir yer haline getirilecek." dedi.

29.07.2016 - Güncelleme : 29.07.2016
Başbakan Yıldırım: Akıncı Üssü kapatılacak

ANKARA

Başbakan Binali Yıldırım, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında 9 vatandaşın şehit olduğu Ankara'nın Kazan ilçesinde, belediye binası önünde vatandaşlara hitap etti.

Yıldırım, "Sizler tek yürek oldunuz, tek bilek oldunuz, darbecilerin önünde dimdik durdunuz. Şimdi buradan, Kazan Meydanı'ndan bütün herkese ilan ediyorum. Hainlerin yuvalandığı o hain Akıncı Üssü kapatılacak ve orası şehitlerimizin anısının yaşatılacağı bir yer haline getirilecek." dedi.

Darbe girişiminin üzerinden 15 gün geçtiğini anımsatan Yıldırım, "Kahraman Kazanlılar, bu darbeyi önlemenin en önemli kazananıdır. Sizler bizim generallerimizsiniz, darbeci generaller hapisteler." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, "15 Temmuz Türkiye'nin ikinci büyük kurtuluş mücadelesinin adıdır. 15 Temmuz'u her yıl 'Demokrasi Şehitleri Günü' olarak anacağız. O gün sokağa çıktınız, 15 gün oldu sokaktasınız, meydanlardasınız. Türkiye'ye sahip çıkıyorsunuz, Kazan'a sahip çıkıyorsunuz." diye konuştu.

"Tankların çıkarıldığı kışlaları kapatıyoruz"

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz'da Türk milletinin kahramanlığının ne kadar farklı olduğunun dünyaya gösterildiğini vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Ankara'da ve İstanbul'da tankların çıkarıldığı, helikopterlerin kaldırıldığı bütün kışlaları kapatıyoruz. Milletin üzerine tank yürütenler, bundan sonra artık orada tankları bulamayacaklar. Orada Ankara'nın insanlarının piknik yaptığı, vakit geçirdiği güzel mekanlar olacak. Ne işi var tankların Ankara'nın, İstanbul'un içinde? Düşman Ankara'da, İstanbul'da değil. Düşmanın olduğu yer bellidir. "

"O terörist başını illa da getireceğiz"

Vatandaşların "İdam isteriz" sloganı üzerine ise Başbakan Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

"Mesaj alındı…Bu milletin canından, kanından, dişinden tırnağından artırarak verdiği paralarla alınan o tanklar, o uçaklar, o helikopterlerden bombaları, mermileri acımasızca sizin üzerinize atanların hesabını soracağız, burunlarından fitil fitil getireceğiz. Şunu bilmenizi istiyorum, bu aziz vatanı, bu aziz milleti bölmeye, parçalamaya hiç ama hiç kimsenin gücü yetmeyecek. Bu darbenin sorumlusu Amerika'daki o terörist başını illa da getireceğiz, Türkiye'ye getireceğiz. Aleme ibret için hesabını soracağız. 

Ne bölücüler ne FETÖ'cüler ne de bilmem neciler asla ve asla bu milletin birliğini, kardeşliğini, dirliğini bozamazlar. İşte Kazan, işte Türkiye, işte ay yıldızlı bayrak. O gün onlar tankları, uçakları, helikopterleri insanlarımın üzerine salarken, bombaları atarken bütün sokaklardaki insanları tararken zannettikleri tankın gücü darbeyi sağlayacak. Tankın gücü halkın gücünü, Hakk'ın gücünü yenememiştir."

"Hava üslerinden Akıncı kapatılacak"

Başbakan Yıldırım,  Kazan ziyareti sırasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"Akıncılar Üssü'nün kapatılmasına" yönelik bir soruya Yıldırım, "Hain darbe teşebbüsünün merkezi Akıncılar, orayı kapatacağız. Hava üslerinden Akıncı kapatılacak, diğerleriyle ilgili bir şey söylemedim, onu düzeltelim. Ama şehrin içinde tankların, zırhlı araçların bulunduğu yerleri de kapatacağız, onları şehir dışına alacağız." yanıtını verdi.

Darbe girişimi sırasında nereden bir tank, zırhlı araç çıkmışsa buraların kapatılacağını belirten Yıldırım, Hasdal, Maltepe, Mamak, Etimesgut, Güvercinlik, Kara Havacılık Okulunun kapatılacağını söyledi.

"Bu bir itiraf demek"

Bir gazetecinin "ABD'den, 'FETÖ üyesi bazı komutanları muhatap olarak kabul ettiklerini' belirten açıklamalar geldi. Tutuklanan bazı komutanların, DAEŞ'le mücadeleye zarar vermiş olabileceği ifade ediliyor." demesi üzerine Yıldırım, "Bu bir itiraf mıdır? Bu bir itiraf demek. Nasıl Fetullahçı generaller arkadaşları oluyorsa, o zaman onlar da aynı sınıfa dahil demektir." karşılığını verdi.

Yıldırım, "Genelkurmay'ın Cumhurbaşkanlığı'na bağlanmasıyla ilgili bir hazırlık başladı mı?" sorusu üzerine, "Bekleyin, hedef bir daha darbe üretecek bir şey olmayacak Türkiye'de. Sadece darbeleri bastırmak değil, bundan sonra darbe ihtimalini bile ortadan kaldıracak bütün sebepleri tek tek araştırıyoruz, gereğini yapacağız. Yani Türk Silahlı Kuvvetlerini yeniden yapılandırma ihtiyacı var. Aksi halde üç, beş tane soysuz, asker elbisesi içerisine girmiş terörist, koca peygamber ocağını tartışır hale getiriyor, buna asla müsaade etmeyeceğiz." dedi.

Yaralıları ziyaret etti

Başbakan Binali Yıldırım'a, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Cemil Çiçek, Ali Babacan ve Emrullah İşler’in de aralarında bulunduğu bazı AK Parti milletvekilleri de eşlik etti.

Başbakan Yıldırım, Kazan Belediye binası önünde halka hitabının ardından, Hamdi Eriş Devlet Hastanesine geçti.

Yıldırım, FETÖ’nün darbe girişimine karşı direnirken yaralanan vatandaşlardan Cengiz Öztürk, Osman Aydın ve Nurettin Erdal’ı hastanede ziyaret ederek sağlık durumları hakkında doktorlardan bilgi aldı.

Muhabir: Özcan Yıldırım, Yıldız Nevin Gündoğmuş, Kurbani Geyik

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın