Shkencë dhe Teknologji

Sateliti i ri i NASA-s niset drejt Hënës

Sateliti i ri i NASA-s niset drejt Hënës

Sateliti i ri i Agjencisë amerikane të hapësirës (NASA) që do të ekzaminojë Hënën, filloi rrugëtimin 4-mujor drejt Hënës

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
Në Azerbajxhan fillon festivali TEKNOFEST
26.05.2022

Në Azerbajxhan fillon festivali TEKNOFEST

Këtë vit, festivali përveç se në Turqi u organizua edhe në Azerbajxhan si një tregues i miqësisë, vëllazërisë dhe aleancës strategjike mes dy vendeve

Të premten lansohet blockchain i ri Luna 2.0
26.05.2022

Të premten lansohet blockchain i ri Luna 2.0

Rënia e vlerës së Terra Luna është llogaritur në 40 miliard dollarë, vala tronditëse në tregun global të kriptove sheh avullimin e mbi 1 miliard dollarëve

Droni turk Bayraktar AKINCI fluturon mbi tre vende dhe mbërrin në Azerbajxhan
22.05.2022

Droni turk Bayraktar AKINCI fluturon mbi tre vende dhe mbërrin në Azerbajxhan

Dronët Bayraktar AKINCI TİHA kryen me sukses fluturimet e tyre dhe përfunduan një udhëtim historik duke u ulur në aeroportin ndërkombëtar "Haydar Aliyev" në Baku

Elon Musk: Marrëveshja me Twitter-in nuk mund të ecë përpara derisa të qartësohen llogaritë e rreme
17.05.2022

Elon Musk: Marrëveshja me Twitter-in nuk mund të ecë përpara derisa të qartësohen llogaritë e rreme

Marrëveshja prej 44 miliardë dollarësh nuk mund të ecë përpara derisa CEO i Twitter-it të tregojë publikisht prova, tha themeluesi i SpaceX

"Turqia është bërë një furnizues lider në fusha të ndryshme"
16.05.2022

"Turqia është bërë një furnizues lider në fusha të ndryshme"

Në takimin e organizuar në formatin B2B ishin të pranishëm ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük si dhe drejtues dhe përfaqësues të dhomave dhe kompanive të sektorit përkatës