Shëndetësi

Moderna aplikon për përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 në Japoni

Moderna aplikon për përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 në Japoni

Qeveria e Japonisë ka rënë dakord me kompaninë amerikane për furnizimin me gjithsej 50 milionë doza të vaksinës Moderna deri në shtator 2021

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
BE-ja do të paraqesë një propozim ligjor për "certifikatën e vaksinimit"
01.03.2021

BE-ja do të paraqesë një propozim ligjor për "certifikatën e vaksinimit"

Karta dixhitale ka për qëllim të lehtësojë udhëtimet e shtetasve evropianë brenda BE-së për qëllime biznesi ose turistike në bazën e informacionit mjekësor

Pakistani njofton heqjen e të gjitha kufizimeve COVID-19
25.02.2021

Pakistani njofton heqjen e të gjitha kufizimeve COVID-19

Kufizimet në orët e hapjes për qendrat tregtare, marketet dhe parqet e lojërave janë hequr me efekt të menjëhershëm, ndërsa nga 15 marsi do të lejohen ceremonitë e darkave dhe dasmave në ambiente të mbyllura

Maqedoni e Veriut, mbërrin dërgesa e dytë e vaksinave kundër COVID-19 nga Serbia
24.02.2021

Maqedoni e Veriut, mbërrin dërgesa e dytë e vaksinave kundër COVID-19 nga Serbia

"Falë këtyre vaksinave nga kompania 'Pfizer' ne filluam procesin e imunizimit të punonjësve shëndetësorë në vendin tonë. Deri më tani rreth 1.300 punonjës shëndetësorë janë vaksinuar", tha ministri Filipçe

Agjencia Humanitare e OKB-së për Refugjatët Palestinezë thirrje për furnizimin e më shumë vaksinave në Gaza
24.02.2021

Agjencia Humanitare e OKB-së për Refugjatët Palestinezë thirrje për furnizimin e më shumë vaksinave në Gaza

Drejtori i Agjencinë Humanitare të OKB-së për Refugjatët Palestinezë (UNRWA) në Gaza, Matthias Schmale, inkurajoi banorët e rajonit që të vaksinoheshin brenda kornizës së fushatës kombëtare

Turqi, mjekët largojnë tumorin prej 10 kilogramësh nga barku i një gruaje
24.02.2021

Turqi, mjekët largojnë tumorin prej 10 kilogramësh nga barku i një gruaje

Pacientja Semra Narin vuri re se barku i saj po fryhej gjithnjë e më shumë në gjashtë muajt e fundit. Përderisa njerëzit mendonin se Narin fitoi peshë, ajo po vuante nga dhimbje dhe gulçim për shkak të ënjtjes