Politikë

Ushtria izraelite plagos një fëmijë palestinez në Bregun Perëndimor

Ushtria izraelite plagos një fëmijë palestinez në Bregun Perëndimor

Fëmija u plagos në kokë kur forcat izraelite hapën zjarr mbi një automjet në hyrje të qytetit Beit Ummar, në veri të qytetit El-Khalil

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
Kryetari i Parlamentit të Turqisë bën thirrje për "sundimin e ligjit" në Tunizi
28.07.2021

Kryetari i Parlamentit të Turqisë bën thirrje për "sundimin e ligjit" në Tunizi

"Dëshira jonë është që qytetarët tunizianë të udhëhiqen sipas vullnetit të tyre, siç e meritojnë, me një qeveri në të cilën funksionojnë rendi kushtetues dhe sundimi i ligjit", tha Şentop

Arabia Saudite intercepton raketë balistike dhe dronë të armatosur të rebelëve Huthi
25.07.2021

Arabia Saudite intercepton raketë balistike dhe dronë të armatosur të rebelëve Huthi

Rebelët e mbështetur nga Irani kanë lëshuar një raketë balistike dhe tre dronë në rajonin jugor të Arabisë Saudite, por u interceptuan nga Forcat Ajrore Saudite, thuhet në një deklaratë

Macron kërkon shpjegim nga kryeministri i Izraelit për softuerin spiunues izraelit
25.07.2021

Macron kërkon shpjegim nga kryeministri i Izraelit për softuerin spiunues izraelit

Kryeministri izraelit Bennett ka premtuar se do të nisë një hetim në nivelin më të lartë, por vuri në dukje se incidenti ka ndodhur para se ai të merrte detyrën

Erdoğan mesazh me rastin e përvjetorit të Marrëveshjes së Lozanës
24.07.2021

Erdoğan mesazh me rastin e përvjetorit të Marrëveshjes së Lozanës

Erdoğan tha se Turqia ka përparuar me një stabilitet të madh për 98 vjet në rrugën e ndërtimit të së ardhmes së saj të ndritur, me guximin dhe frymëzimin që ka marrë nga historia e saj

Erdoğan mesazh me rastin e përvjetorit të hapjes së Xhamisë së Madhe Ajasofja për adhurim
24.07.2021

Erdoğan mesazh me rastin e përvjetorit të hapjes së Xhamisë së Madhe Ajasofja për adhurim

"Lavdi Allahut i cili na mundësoi t'i shohim këto ditë. Inshallah nuk do të mungojnë deri në ditën e gjykimit zërat e ezanëve, salavateve, hatmeve nga kupolat e këtij tempulli të madh", tha Erdoğan