спорт

Шпанија: Диего Коста осуден на 6 месеци затвор, но нема да оди зад решетки

Шпанија: Диего Коста осуден на 6 месеци затвор, но нема да оди зад решетки

- Затворската казна е заменета со парична во траење од 12 месеци, според која играчот ќе мора да плаќа 100 евра дневно, што вкупно изнесува околу 36.000 евра

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Уште четири лица од англиската Премиер лига позитивни на Ковид-19
28.05.2020

Уште четири лица од англиската Премиер лига позитивни на Ковид-19

„Премиер лигата може да потврди дека во понеделникот, 25 мај, и вторникот, 26 мај, 1.008 фудбалери и персоналот на клубовите се тестирани за Ковид-19. Од нив, четири лица од три клуба беа позитивни“

Премиерот на Шпанија Санчез: Фудбалската Ла Лига продолжува на 8 јуни
23.05.2020

Премиерот на Шпанија Санчез: Фудбалската Ла Лига продолжува на 8 јуни

„Време е да се вратиме на бројните секојдневни рутински активности. И фудбалската Ла Лига се враќа од 8 јуни", рече шпанскиот премиер Санчез

Откажана Претседателската велосипедска тура на Турција поради Ковид-19
21.05.2020

Откажана Претседателската велосипедска тура на Турција поради Ковид-19

„Доколку можевме да ја реализираме годинешната трка, ќе размислевме да ја организираме помеѓу 25 октомври и 1 ноември. Сè уште има ризик од вирусот и за овој период...“

Чеферин: „Многу брзо ќе се врати фудбалот со навивачите“
20.05.2020

Чеферин: „Многу брзо ќе се врати фудбалот со навивачите“

- Тој изјави дека е неминовно во наредниот период да дојде до одредена финансиска криза во фудбалот поради пандемијата на Ковид-19. Смета дека треба да се очекува и пад на цените на договорите и платите за играчите.

Најголемите европски фудбалски клубови ќе играат турнир за солидарност во борбата против Ковид-19
19.05.2020

Најголемите европски фудбалски клубови ќе играат турнир за солидарност во борбата против Ковид-19

Клубовите Реал Мадрид, Баерн Минхен и Интер најавија дека приходите од натпреварите ќе бидат пренесени на здравствените работници кои се херои во борбата против Ковид-19