• 29.08.2015 CUMARTESİ
  • ALTIN 106.9100
  • EUR 3.2730
  • USD 2.9300

Soçi'de Türk bayrağı dalgalanıyor

06 Şubat 2014 14:35 (Son güncelleme 06 Şubat 2014 23:48)

22. Kış Olimpiyat Oyunları'nda Soçi Olimpiyat Parkı'nda düzenlenen törende Türk bayrağı göndere çekildi.

SOÇİ 

Sahil bölgesindeki olimpiyat köyünün ana girişinde bulunan alanda gerçekleştirilen törene milli sporcular Kelime Çetinkaya, Sabahattin Oğlago, Tuğba Kocaağa ve Emre Şimşek antrenmanda oldukları, Alper Uçar ve Alisa Agafonova da henüz Soçi'ye gelmedikleri için katılamadı. 

Türk kafilesi için düzenlenen törende Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, Türkiye Kayak Federasyonu Başkan vekili Mükremin Çepni, Türkiye Kayak Federasyonu idarecisi Abdullah Yılmaz ve Spor Genel Müdürlüğü idarecisi Çağlar Kurt hazır bulundu. 

Isinbayeva sürprizi

Kadınlar sırıkla atlamada dünya ve olimpiyat şampiyonu Rus atlet Yelena Isinbayeva da Türkiye için düzenlenen törene katıldı. 

Neşe Gündoğan, Mükremin Çepni, Abdullah Yılmaz ve Çağlar Kurt'tan oluşan heyet tören alanına girdikten sonra yapılan anonsla Rus sporcu platforma geldi. Isinbayeva'nın anonsuyla marş eşliğinde önce olimpiyat bayrağı, Neşe Gündoğan'ın platforma çıkmasıyla da İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

Bayrak töreninin ardından TMOK Sekreteri Gündoğan, Isinbayeva'ya içerisinde cezve, fincanlar ve kahve bulunan Türk Kahvesi seti hediye etti. Rus sporcu da Gündoğan'a, ülkesine özel oyuncak bebek "Matruşka" verdi. 

Daha sonra Gündoğan, tören alanında bulunan imza duvarına Türk kafilesi adına imzasını attı. 

Törenden sonra Türk kafilesi günün anısına toplu fotoğraf çektirdi. 

Açılış töreninde bayrağı Alper Uçar taşıyacak

Olimpiyatların bugün yapılacak resmi açılış töreninde Türk bayrağını Alper Uçar taşıyacak. 

Toplam 6 sporcunun mücadele edeceği oyunlarda buz dansında Alisa Agafonova ile beraber yarışacak Uçar, taşıyacağı ay-yıldızlı bayrakla kafilenin önünde yer alacak.  

Meşaleyi Ban ve Bach taşıdı

014 Kış Olimpiyat Oyunları meşalesini Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach taşıdı. 

BM Genel Sekreteri Ban ve IOC Başkanı Bach, olimpiyat ateşinin Soçi etabına katılarak meşaleyi taşıdı. Ban ve Bach'ın meşaleyi taşıdığı etap, Soçililer tarafından ilgiyle takip edildi. Sporseverler, ikiliye yoğun tezahüratlarla destek verdi.

Olimpiyat meşalesini taşıyan Ban, "Bu benim için büyük bir onur. Soçi, olimpiyat oyunlarının düzenlenmesi için mükemmel bir yer" dedi. Bach ise "müthiş duygular içinde olduğunu" dile getirdi. 

Lavrov'dan barış mesajı 

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, olimpiyat oyunları dolayısıyla dünyaya barış mesajı verdi. Olimpiyatlar öncesinde konuşan Lavrov, "Dünyaya barış diliyorum. Benim asıl işim, daha az problem ve çatışma, daha çok mutluluk ve huzur dilerim" dedi.

Muhabir: Serdal Kalaycı- Hakan Ceyhan Aydoğan

Adınız:
E-posta adresiniz:
Göndereceğiniz kişinin eposta adresi:
Mesajınız:
69