Dolar
8.65
Euro
10.14
Altın
1,754.65
ETH/USDT
3,449.10
BTC/USDT
48,382.00
BIST 100
1,419.43
Yaşam, arşiv

Vakıflar "hoşgörüyü" yeniden inşa etti

Edirne’deki Türkiye'nin en büyük Avrupa’nın üçüncü büyük sinagogu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun şekilde restore edildi.

24.03.2015
Vakıflar "hoşgörüyü" yeniden inşa etti

EDİRNE - Salih Baran

Edirne'de dini hoşgörünün simgelerinden sayılan Büyük Sinagog'ta dört yıl süren çalışmalar tamamlandı.

Sinagog, 26 Mart'ta törenle açılacak. Törene, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun da katılımı bekleniyor.

Türkiye Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Vakıflar Genel Müdürlüğüne, sinagogun restorasyonu için teşekkür etti.

Restorasyonun cemaati de sevindirdiğini belirten İbrahimzadeh, mutluluğunu dile getirdi.

Sinagogun restorasyonu

Vakıflar Genel Müdürlüğü, restorasyon kapsamında, günümüze sadece ön duvarı ulaşan sinagogun kar birikmeleri ve bakımsızlıktan çöken çatısı ile içerisini temizledi, çelik konstrüksiyonunu yaparak çatısını kapattı.  

Aslına uygun inşa edilen sinagogun iç ve dışına sıva uygulandı, binada 2 bin metrekare kalem işi uygulaması yapıldı.

Ayrıca idari bina ve müştemilat binasının da çatı ve sıva işleri tamamlandı. Sinagogun eski haline getirilmesi için 4 yıl yürütülen çalışmalar çerçevesinde 5 milyon 750 bin lira harcandı.

 Edirne’de nüfus bakımından sayıca yeterli cemaate sahip Yahudiler için önemli dini mabetlerden Büyük Sinagog, 1905'te yaşanan ve "büyük yangın" olarak adlandırılan yangında yok olan 13 ayrı sinagogun yerine 2. Abdülhamid'in fermanıyla yapıldı ve 1907'de ibadete açıldı.

Fransız mimar France Depre tarafından Viyana Sinagog'u örnek alınarak projelendirilen yapının büyük bir bölümü aradan geçen süre içinde tahrip oldu.

Osmanlı’ya sığınan Sefarad Yahudileri ve diğer Yahudi cemaatleri, o dönemde Edirne’ye gelerek kendi mahallelerini oluşturdu. 20 bine yakın Yahudi, Edirne ve civarında yaşamaya başladı.

Zamanla kentten ayrılmaya başlayan Yahudiler, 1983 yılına kadar sinagogu kullandı. Sinagog, cemaatsiz kalınca harap hale geldi.

Edirne'de günümüzde Musevi cemaatine mensup bir ailenin yaşadığı biliniyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın