Dolar
8.87
Euro
10.36
Altın
1,735.51
ETH/USDT
2,822.50
BTC/USDT
41,345.00
BIST 100
1,383.77
Yaşam, arşiv

STK'lar rotayı Myanmar'a çevirdi

İHH, Deniz Feneri, Kimse Yok Mu ve Cansuyu dernekleri topladıkları yardımları, Arakanlı Müslümanlara ulaştırmaya başladı.

25.07.2012
STK'lar rotayı Myanmar'a çevirdi

İSTANBUL - Fatih Çakmak / Kenan Irtak

Myanmar'daki Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının artmasından sonra İHH, Deniz Feneri, Kimse Yok Mu ve Cansuyu Derneği'nin aralarında bulunduğu yardım kuruluşları toplanan yardımları, Arakanlı Müslümanlara ulaştırmaya başladı.
Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz, Deniz Feneri olarak 2006'dan beri Bangladeş'teki Arakanlı Müslümanlara yardımları yaptıklarını belirterek, ''Bu acı olayla birlikte inşallah ilk etapta 100 bin liralık bir yardımla oradaki kardeşlerimizin yaralarını sarmaya çalışacağız. İlk etapta nakdi yardımlarla oradan satın alma yöntemiyle öncelikle gıda, mobil sağlık hizmeti ve iki yataklı barınaklar sağlayacağız Yardım çalışmalarımız devam edecek'' diye konuştu.
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım da ''Arakanlı mültecilerin içinde bulunduğu şartları hiçbir yerde görmedik. İnsanların açlıktan öldüklerini gördük'' dedi.
Yıldırım, dünyadaki aktivistleri Burma'nın temsilciliklerine giderek vize almaya davet ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Vize vermezlerse bunu dünyaya deklare edin. Verirlerse mutlaka Burma'ya gidin ve orada eylemler yapın. Çünkü Burma, Gazze'den daha kötü. Gazze nasıl bir abluka altındaysa burası da abluka altında. Burma'da yaşam demek, her an her türlü işkence ile öldürülmek demek.''
Yıldırım, ramazanda toplanacak yardımları Arakanlı Müslümanlara ulaştıracaklarını belirterek, ''Ramazanın bereketiyle fitremizi, zekatımızı bütün yardımlarımızı biraz da Burma'ya yönlendirelim'' dedi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın