Dolar
28.91
Euro
31.20
Altın
2,019.97
ETH/USDT
2,293.50
BTC/USDT
43,974.00
BIST 100
8,057.42
Yaşam

Savaştan kaçıp Türkiye'de öğretim görevlisi oldular

Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan öğretmenler, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğrencilere Arapça öğretiyor.

İlhami Erkılıç  | 28.10.2015 - Güncelleme : 29.10.2015
Savaştan kaçıp Türkiye'de öğretim görevlisi oldular

Erzurum

ERZURUM

Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan öğretmenler, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğrencilere Arapça öğretiyor. 

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli öğretmenler, Süheyb El-hac Süleyman, Ziyad Abdullah, Mücahit Al-hout ve Abdullah Al-hout, iki yıldır Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim görevlisi olarak yaşamlarını sürdürüyor. 

Fakültede hazırlık öğrencilerinin Arapça derslerine giren Suriyeli öğretmenler, Türkiye'ye karşı vefa borçlarını çalışarak ödüyor. 

Suriyeli öğretim görevlisi Süleyman, Suriye'de öğretmen olarak çalıştığını, iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldıklarını, her şeylerini yitirdiklerini ve mesleğinden de olduğunu ifade etti. 

Türkiye'de çalışmaya başladığı dönemde Türkçe bilmediği için biraz sıkıntı yaşadığını ancak bunu da gösterilen yakın ilgiyle aştığını belirten Süleyman, "Türkiye'de İnsanlar çok iyi. Suriye'deki kültür ve eğitim buradaki eğitim sisteminden çok uzak değil ama oradaki hükümet eğitime karşı duruyor, bu durumdan da bizler eğitimciler çok rahatsız oluyorduk. Türkiye'de demokrasi var, daha rahat şekilde eğitim alıp verebiliyoruz" diye konuştu.

Süleyman, Suriye'de yaşanan savaşın sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı ilgilendirdiğini vurgulayarak, "Türkiye tek başına bir şey yapamayabilir ama Suriye'ye barışın gelmesi için de Türkiye çok önemli bir rol alacak. Bütün Suriye halkının Türkiye'ye vefa borcu var" dedi.

Muhabir: İlhami Erkılıç

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.