Euro
9.98
Dolar
8.40
BIST 100
1,383.19
Altın
1,822.41
Yaşam

Osmanlı torunları Libya'da dernek kurdu

Osmanlı Devleti zamanında, 1551 yılında Libya’yı haçlı saldırılarından kurtaran Osmanlı torunları, Libya Köroğlu Derneği'ni kurdu.

Satuk Buğra Kutlugün   | 11.12.2015
Osmanlı torunları Libya'da dernek kurdu

Ankara

ANKARA

Osmanlı Devleti zamanında Turgut Reis, Sinan Paşa ve Murad Ağa liderliğinde 1551 yılında Libya’yı haçlı saldırılarından kurtaran Osmanlı torunları, Libya Köroğlu Derneği'ni kurdu.

Osmanlı Devleti döneminde Kuzey Afrika'ya yerleşen ve bölgede Köroğlular olarak bilinen Osmanlı torunları, Sultan II. Abdülhamid Han zamanında Libya'nın kuzeybatısında yer alan Mısrata'nın zenginleşmesiyle ve Anadolu'dan bu bölgeye göçen leventlerin de etkisiyle bölgeyi bir merkez haline getirdi.

Libya'daki derneğin yönetim kurulu başkanı Zakariya Suliman Zubi, AA'ya yaptığı açıklamada, "Biz Türkiye’yi büyük bir aşk ve muhabbetle seviyoruz ve Türkiye’ye yürekten bağlıyız. Türkiye’nin taşını, toprağını, her bir insanını seviyoruz" dedi. Zubi, atalarının bu topraklardan geldiğini hatırlatarak, "Tokatlı, Eskişehirli, Muğlalı, İzmirli ve benzeri isimlerle anılan aileler var. Atatürk, Enver Paşa ve Nuri Paşa, Şehzade Osman Fuat Paşa bizim de kahramanlarımızdır. Türkiye’nin gelişmesi ve güçlenmesi bizi mutlu ediyor" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Satuk Buğra Kutlugün

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın