Euro
7.44
Dolar
6.81
BIST 100
103,024.30
Altın
1,734.16
Yaşam

Öğrenciler "cep" tamirinden aylık bin lira kazanıyor

İstanbul'daki iki meslek lisesinin öğrencileri, özel sektör desteğiyle kurulan cep telefonu ve tablet tamiri atölyelerinde, derslerde öğrendiklerini uygulama imkanı bulurken, aile bütçesine de katkıda bulunuyorlar.

18.01.2017
Öğrenciler "cep" tamirinden aylık bin lira kazanıyor

İSTANBUL - BAHATTİN GÖNÜLTAŞ

Okul sanayi iş birliği kapsamında General Mobile ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında kurulan atölyelerde iki meslek lisesinin öğrencileri cep telefonu ve tablet tamiri yaparak aylık bin lira kazanıyor.

Türkiye'nin yerli akıllı telefon markası General Mobile ve Telpa AŞ, İstanbul'da Kağıthane Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Maçka Akif Tunçel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde atölye kurarak öğrencilere cep telefonu ve tablet tamiri konusunda eğitim veriyor. Ayrıca söz konusu okulların döner sermaye işletmeleriyle de anlaşma yapılarak, General Mobile ürünlerinin onarımı da bu atölyelerdeki öğrenciler tarafından gerçekleştiriliyor. Öğrenciler böylece hem uygulamalı staj hem de para kazanma imkanı elde ediyor. Şirket okul sonrasında da iş imkanı sağlanması konusunda öğrencilere öncelik tanıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, General Mobile, yakın bir sürede İstanbul'da da üretime başlayacak ve üretim tesisi içerisinde Almanya ve İngiltere’de olduğu gibi üretime yönelik bir meslek okulu açacak.

"Sanayiye doğru elemanlar yetiştirmiş olacağız"

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kağıthane İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Onur, söz konusu iş birliğiyle öğrencileri sektörle tanıştırdıklarını belirterek, "Geleceklerini inşa ederken onlara meslek kazandırmak en önemli görevlerimizden birisiydi. Sektördeki bütün işverenlere, sanayicilere bu tür meslek liselerimize katkı vermelerini bizimle iş birliğine geçmelerini istiyoruz. Böyle imkanlarla uygulamalı eğitime geçilmiş olacak, biz de sanayiye doğru eleman yetiştirmiş olacağız. Sektörün kendisi de buna yaklaşmazsa teorik eğitimle çocuklar mezun oluyor. İş alanlarını keşfetmekte sıkıntı yaşanıyor. Sektör okulu öğrenciler de sektörü tanıyor. Doğruyu öğreniyor. Hem gençler iş bulma açısından hayat buluyor hem de sahadaki ihtiyaç karşılanıyor. Doğru yerden yetiştirmeye başlıyor sektör de. Okulları atölyeye çevirmek istiyoruz. Çünkü bunun öğrenilme yeri atölye." diye konuştu.

"Hepsi çok mutlu"

Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat İzci, 22 öğrenci ve 6 öğretmenle kurulan okuldaki atölyede öğrencilerin yaşayarak öğrendiğini söyledi. İzci, öğrencilerin atölyede çalışmayı kendi alanlarında direkt işe yerleşmiş gibi gördüklerini belirterek, "Hepsi çok mutlu. Giydikleri kıyafetler çok özel ve kendilerini farklı hissettikleri alan. Burası okuldan bağımsız iş yeri gibi algılanıyor. 11. sınıfların bu seneki hedefleri burada olmak. Döner sermaye kapsamında öğrencilerin cihaz başına yaptıklarının sayısal verisi var. Asgari ücretin üçte biri, bunun daha yukarısını alan da var. Kendi aralarında rekabet de oluyor. Eli hızlıysa iyi çalışıyorsa, kaliteli tamir edebiliyorsa daha fazla para alacaktır." dedi.

"Kendime böyle bir iş yeri açabilirim"

Kağthane Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Emir Altun, günde yaklaşık 15 civarında cep telefonu tamiri yaptığını belirterek, atölyede çalışmaktan mutlu olduğunu söyledi. Altun, "Telefon tamiri hakkında bir şey bilmiyordum. Parçalar ne işe yarar bilmiyordum. Bu projeden sonra öğrendim, telefon nasıl tamir edilir. İleride kendime böyle bir iş yeri açabilirim. Aylık yaklaşık 550-600 lira para alıyorum, daha yüksek alan da var. Kendime bir dükkan açmak istiyorum." dedi.

"Geçen ay 935 lira kazandım"

Batuhan Ekiz de yaklaşık 4 aydır cep telefonu tamiri yaptığını anlatarak, "Genelde tek tip telefon gelmiyor. Farklı farklı cihazlar geliyor. Mesela elimdeki GM en üst modeli, telefon daha klas olunca daha temiz işçilik gerektiriyor. Önce telefonlara aşama aşama bakıyoruz. Parça değişimi gerekiyorsa öğretmenimizden sistem üzerinden talep ederek depodan parçayı alıyoruz. Telefonları en güncel yazılımı atarak gönderiyoruz. Teorik dersler sıkıcı, uygulama olunca daha eğlenceli geçiyor. Maddi olarak da aileye katkı sağlanıyor. Geçen ay 935 lira kazandım. Stajımı başarılı tamamlayıp, üniversite sınavını kazanıp, bu sektörde ilerlemek istiyorum. Sermayem olursa da iş yerimi açmak isterim." ifadelerini kullandı.

Kız öğrencilerden Ebru Doğan da tamir edilen cihazları kalite kontrolünü yaptığını belirterek, "Buradan geçmeden müşteriye gönderilmiyor. Cihaz geldikten sonra bilgisayarda test ekranından cihazın her şeyini kontrol ediyoruz. Testi geçmezse teknisyene geri gönderiyorum ki tamir edilsin tekrar. Bu işi yapmaktan zevk alıyorum. Üniversitede haberleşme bölümünü istiyorum. Diğer okullarda okuyan arkadaşlarıma kesinlikle bu projelerde bulunmalılar. Ayda 500-600 lira arası kazanıyorum. Bu parayla hem aileme yardım ediyor, hem de kendi harçlığımı çıkarıyorum." diye konuştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın