Euro
9.67
Dolar
8.07
BIST 100
1,408.14
Altın
1,777.08
Yaşam

Kültürel miras kutnuyu Avrupa'ya taşıdılar

İzmir'de ortak atölye kuran genç girişimciler Övgü Akdağ ve Selay Yarımoğlu, Gaziantep'te dokunan tarihi kutnu kumaşından ürettikleri çantaları Hollanda, Avusturya ve Almanya'ya pazarladı.

03.04.2017
Kültürel miras kutnuyu Avrupa'ya taşıdılar Fotoğraf: AA/Adsız Günebakan

GAZİANTEP - Yeter Erdine

İzmir'de ortak atölye kuran genç girişimciler Övgü Akdağ ve Selay Yarımoğlu, Gaziantep'te dokunan tarihi kutnu kumaşını, ürettikleri çantalarla Avrupa'ya tanıtıyor.

Henüz ilkokul sıralarındayken tanışan iki genç girişimci Akdağ ve Yarımoğlu, yollarını, geçen yıl eylül ayında kurdukları şirkette birleştirdi.

Farklı bir yol izleyip Osmanlı döneminden günümüze miras kalan kutnu kumaşıyla sırt çantası tasarlayan genç iş kadınları, Hollanda, Almanya ve Avusturya'da çok beğenilen ürünleri sayesinde kutnuyu tüm dünyaya tanıtmak istiyor.

Girişimci 29 yaşındaki Övgü Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkokuldan beri arkadaş olduğu Selay Yarımoğlu ile ortak olduklarını söyledi.

Kendisinin Boğaziçi, arkadaşı Yarımoğlu'nun da Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden 2010 yılında mezun olduğunu anlatan Akdağ, ayrı ayrı farklı kurumsal yapılarda birkaç sene çalıştıktan sonra girişimciliğe atılmak için arkadaşıyla bir araya geldiklerini belirtti.

"Simple Community" adlı şirketi kurduklarını kaydeden Akdağ, "Ben Hollanda'da yaşıyorum. Selay da İzmir'de yaşıyor. Osmanlı döneminden bugüne dokunan tarihi kutnu kumaşını aldık ve onunla bir sırt çantası yarattık. Şu an 2 modelimiz var. Amacımız bu kumaşı hem Türkiye'de iyice yaygınlaştırmak hem de Avrupa'ya ve daha sonra da Amerika'ya taşımaktı." dedi.

"Amacım ürünlerimizi Avrupa'da ve Amerika'da tanıtmak"

Ürünlerini "www.simple-community.com" web sitesinden sattıklarını anlatan Akdağ, "Çantamızı web sitemiz üzerinden tüm dünyaya satıyoruz. Türkiye öncelikli olmak üzere bu girişimdeki amacım ürünlerimizi Avrupa'da ve Amerika'da tanıtmak, satmak. Selay, Türkiye sorumlumuz. Onun da daha çok amacı Türkiye'de kutnu kumaşını yaymak." ifadelerini kullandı.

İşletmeyi eylül 2016'da kurduklarını, üretimini tamamladıkları çantalarıysa aralık ayında satmaya başladıklarını dile getiren Akdağ, "Hedefimiz ilk sene boyunca bin-bin 500 çanta satmak. Daha küçük küçük adımlarla başlıyoruz. Çünkü biz iki kadın girişimci olarak tamamen kendi sermayemizi bu işe koyduk. Genç yaşta böyle bir girişime başladık. Bir süre sonra KOSGEB'in desteklerine de başvurmayı planlıyoruz. Çantalarımız, Hollanda'da, Avusturya'da ve Almanya'da satıldı. Ben zaten Hollanda'da yaşadığım için orada satmamız çok daha kolay ve verimli oluyor. İlk hedefimiz Hollanda oldu ama çantalarımız, Almanya ve Avusturya'da da ilgi gördü." diye konuştu.

Akdağ, kutnu kumaşının renklerinin ve dokusunun kendilerini büyülediğini aktararak, "Ustaların bu kumaşı dokurken ne kadar emek verdiğini görmek bizi hem heyecanlandırdı hem de kültürel değerimiz olan bu mirası Avrupa'ya taşımak üzere bizi çok da motive etti. Üretime 100 çantayla başladık. İlk stokumuzu hemen erittik. Gaziantep'e ikinci stokumuz için kumaş seçmeye geldik." dedi.

"Bu büyüyü yurt dışına taşımak istedik"

Selay Yarımoğlu da Türk tarihi değerini Avrupa ve dünyaya tanıtmak amacıyla farklı bir çalışma içini girdiklerini söyledi.

Avrupa'nın özellikle tarihi dokumalara ilgisini göz önünde bulundurarak bir arayış içine girdiklerini anlatan Yarımoğlu, araştırma yaparken kutnu kumaşıyla karşılaştıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kutnu kumaşıyla karşılaşınca aslında büyülendik. Bu büyüyü de yurt dışına taşımak istedik. Tasarım deneyimimiz yok ancak ikimizin de araştırma yönümüz güçlü. Kendi zevkimize ve yaratıcılığımıza güveniyorduk. Bunun üzerine fonksiyonellik açısından da yararlı olabilecek şekilde çantalar tasarlamak istedik. Çünkü günlük yaşamda hem pratikliğe önem veren hem de trendi takip eden kişileriz. Bunu kombine ederek bir tasarım gerçekleştirmek istedik. Bu sebeple çantalarımızın farklı bölümlerinde kutnu kumaşının dışında fonksiyonellik amaçlı dokunuşlar var. İşletmemizde butik bir üreticimiz var. Bu çantaların üretimiyle ilgili tamamen bizimle çalışıyor. Üretimimizi kendisi gerçekleştiriyor." 

Hayatta pratikliğe önem verdiklerini kaydeden Yarımoğlu, "Seyahat etmeyi çok seviyoruz. Ortak noktalarımıza odaklanarak ürün seçiminde bulunduk. Tasarımı da hoşumuza gidince 'çanta doğru seçimmiş' dedik. Kutnu kumaşıyla çantanın güzel birleşeceğini düşünerek çantaya karar vermiş olduk." açıklamasında bulundu.

Çantadan sonra başka ürünlere de geçmek istediklerini ve bunlarda da kutnu kumaşını kullanacaklarını belirten Yarımoğlu, "Her şey iyi giderse amacımız ve planlarımız daha fazla kişiyi istihdam edip, işimizi daha da büyük bir şekilde gerçekleştirmek." dedi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın