Dolar
16.76
Euro
17.48
Altın
1,811.22
ETH/USDT
1,056.00
BTC/USDT
19,062.00
BIST 100
2,443.77
Yaşam

Köylü kadınlardan 'altın' yerine 'kitap günü'

Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Yakacık köyünde kadınlar, öğretmen Fatma Nakır'ın öncülüğünde evde "altın günü" yapmak yerine bir araya gelip kitap okuma günleri düzenliyor.

01.03.2018
Köylü kadınlardan 'altın' yerine 'kitap günü'

AMASYA - Cihan Okur

Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Yakacık köyünde kadınlar, altın günü düzenlemek yerine, haftanın belirli günlerinde köy okulunda buluşarak kitap okuma etkinliğine katılıyor.

Yakacık Köyü İlkokulu öğretmenlerinden Fatma Nakır tarafından başlatılan "Köyüm Okuyor Projesi" kapsamında, ev hanımları altın günleri yapmayı bırakıp, kitap okuma günleri düzenlemeye başladı.

Evde hazırladıkları pasta, börek ve dolma gibi yiyecekleri okula getiren kadınlar, hem çocuklarıyla hem de kendi aralarında kitap okuyor.

Kadınlar, temin ettikleri kitapları, okuduktan sonra okulun kitaplığına bırakıyor. Zenginleşen kitaplıktan herkes dilediği gibi yararlanabiliyor.

"Kendilerine olan güvenlerini kazandılar ve artık kendilerini daha rahat ifade ediyorlar"

Nakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilere ve velilere kitapları sevdirmek için böyle bir proje başlattıklarını söyledi.

Kadınların, "altın günü"ne benzer bir buluşma gerçekleştirdiğini ancak masalarında pasta ve böreklerin yanında altından daha değerli kitaplar olduğunu vurgulayan Nakır, şunları dile getirdi:

"Uygulama kapsamında senelerdir kitap okumayan velilerimiz, kitap okumanın heyecanını yaşadı. Çocuklarımızda, velilerimizde kitap okumak bir sevgiye dönüştü. Biz altın yerine kitap günü düzenliyoruz, inşallah bu uygulama bütün Türkiye'ye yayılır. Veliler artık zamanlarını boş geçirmediklerini söylüyorlar, akşam evde kitap okuyorlar ve kitap okuma alışkanlığı kazandılar. En önemlisi kendilerine olan güvenlerini kazandılar ve artık kendilerini daha rahat ifade ediyorlar."

"Köyümüzün tüm kadınları kitap okumaya başladı"

Velilerden Sema Sarıya ise eskiden altın günü düzenlediklerini ve o dönem günleri yemek yiyerek sohbet ederek geçirdiklerini anlattı.

"Şimdi yaptığımız etkinlik daha değerli bizim için. Çocuklarımıza kitap okumanın değerini anlatıyoruz, kitap okuyarak onlara örnek oluyoruz." diyen Sarıya, kitap okuma gününü köydeki kadınlar olarak çok benimsediklerini kaydetti.

Sarıya, "Şimdi böreklerimizi, pastalarımızı alıp okulda toplanıyoruz, çocuklarımızla beraber kitap okuyoruz. Bu etkinliğe başladıktan sonra artık altının bir önemi kalmadı, bizim için kitaplar daha değerli hale geldi. Köyümüzün tüm kadınları kitap okumaya başladı. Bu projeyi hazırlayan öğretmenimize teşekkür ediyoruz." dedi.

Okuma gününe katılan diğer kadınlar da hem çocuklarıyla birlikte etkinliğe katıldıkları hem de kitap okudukları için çok mutlu olduklarını aktardı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın