Euro
10.46
Dolar
8.77
BIST 100
1,398.52
Altın
1,783.28
Yaşam

Klasik otomobil merakıyla müze kurdu

İzmirli iş adamları Özgörkey kardeşlerin 2002 yılında başlayan klasik otomobil toplama merakı, 130 klasik otomobil ve 40 motosikletin yer aldığı iddialı bir müzeye dönüştü.

Emre Umurbilir   | 25.09.2015
Klasik otomobil merakıyla müze kurdu

İZMİR - EMRE UMURBİLİR

İzmirli iş adamları Özgörkey kardeşlerin 2002 yılında başladığı kötü durumdaki klasik otomobilleri toplama merakı 130 klasik otomobil ve 40 motosikletle iddialı bir müzeye dönüştü.

"Key Museum"un kurucusu Murat Özgörkey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzenin temelinin, kardeşi Selim'in 2002 yılında eski bir cipi toplamaya başlamasıyla atıldığını, bayiliğini yürüttükleri lüks otomobil markasının eski modellerini de alıp yenileyerek galeride sergilemeye başladıklarını anlattı. Özgörkey, bu işten keyif almaları nedeniyle yeniden hayat kazandırdıkları araç sayısının da hızla arttığını ifade etti.

"Müzeyi büyütmeyi planlıyoruz"

Otomobillerden bazılarının, ilk çıktığı dönemden bile iyi durumda bulunduğunu aktaran Özgörkey, bir aracın sıfırdan yenilenmesinin en az 6 ay sürdüğünü, bu nedenle müzedeki otomobil sayısını hızlı şekilde çoğaltmanın mümkün olmadığını dile getirdi.  

Yenilenmiş otomobilleri müzeye katılmaya devam edeceğini anlatan Özgörkey, "Müzedeki tüm otomobiller çalışır durumda. Hala renöve etmekte olduğumuz daha birçok otomobilimiz var. Müzeyi büyütmeyi, birkaç yeni bölüm açmayı planlıyoruz. Değişik birkaç düşüncemiz var. Onları da yakın zamanda tamamlayacağız" dedi. 

Batman'ın otomobili de sergileniyor

Murat Özgörkey, çocukluk döneminde Batman filminde kahramanın kullandığı Batmobile'in oyuncağına sahip olduklarını belirterek, müzedeki otomobiller arasında 1966 yılında çekilen "Batman" filmindeki "Batmobile"ın birkaç replikasından birinin yer almasının kendilerini gururlandırdığını ifade etti. 

Müzenin özellikleri

Müzede, 1800'lerin sonundan 2011 yılına dek uzanan yelpazede 130 otomobil ve 40 motosiklet yer alıyor.  Ayrıca 2 bin 550 model otomobil, otomobil temalı eşarp koleksiyonu, 2. Dünya Savaşı öncesinde arabaları süsleyen 300 kaput amblemi, 1900’lü yıllarının başlarından 1960’lara uzanan benzin pompaları, 50'li yıllara ait benzin istasyonu ve aksesuarları, 50’li yıllara ait reklam panoları bulunuyor.

BMW, MINI, Mercedes-Benz, Cadillac, Ford ve Porsche markalarının ilk modelleri de koleksiyonun dikkat çeken parçaları arasında.

Müze, pazartesi ve salı hariç 10.00-17.00 saatlerinde gezilebiliyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın