Euro
7.30
Dolar
6.72
BIST 100
94,122.61
Altın
1,651.53
Yaşam

İlk karnelerini evlerinde aldılar

Diyarbakır'da rahatsızlıklarından dolayı evde eğitim alan 1. sınıf öğrencileri Muhammed Ceylan ve Emir Aydın, Aydın'da 3 öğrenci ile Çankırı'da Ümmet ile ağabeyi Lütfi Eren Gazi ilk karne heyecanını evlerinde yaşadı.

Nurten Aslan   | 17.01.2020
İlk karnelerini evlerinde aldılar

Diyarbakir

Diyarbakır'da rahatsızlıklarından dolayı okula gidemeyen ve evde eğitim alan 1. sınıf öğrencileri Muhammed Ceylan ve Emir Aydın ilk karnelerini evlerinde aldı.

Beynindeki tümör nedeniyle tedavi gören Emir Aydın ve böbrek yetmezliği bulunan Muhammed Ceylan okula duydukları özlemi Milli Eğitim Müdürlüğünce sağlanan imkanla evde gördükleri eğitim ile gideriyor. Evde eğitim sayesinde akranlarından da geri kalmayan Muhammed ve Emir, heyecanla bekledikleri karnelerini kendilerini ziyaret eden öğretmenlerinin elinden aldı.

"Çok sevinçliyim"

Merkez Kayapınar ilçesi Huzurevleri semtinde yaşayan Emir'i ziyaret eden öğretmeni Ahmet Şüdut, öğrencisine karnesini verdi.

Emir Aydın AA muhabirine yaptığı açıklamada, karne almanın mutluluğunu yaşadığını belirterek "Çok sevinçliyim. Notlarım da iyi. Okuma ve yazmayı çok seviyorum. Öğretmenim de karnemden mutlu." dedi.

Anne Mevlide Aydın, evde eğitim sisteminden çok memnun olduklarını dile getirerek, "Her gün dua ediyorum. Çok mutluyum. Devletin böyle bir imkan sağlaması ve bizi onurlandırması çok güzel. Oğlum da çok mutlu. Oğlumun başarılı olmasını istiyorum." diye konuştu.

"Arkadaşları gibi karne aldı. O da aynı duyguları yaşadı"

Kayapınar ilçesinin Seyrantepe Mahallesi'nde yaşayan Muhammed Ceylan'ı evinde ziyaret eden öğretmeni Gülbahar Turan da Ceylan'a ilk karnesini ve karne hediyesini verdi.

Ceylan, heyecanlı olduğunu anlatarak "İlk defa karne alıyorum. Mutlu oldum. Dedemlere karnemi göstereceğim." dedi.

Aydın'da evde eğitim gören öğrenciler karnelerini aldı

Aydın'ın Germencik İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Çiftçi, beraberinde öğretmenlerle Dağyeni Mahallesi'nde evde eğitim gören kas hastası ilkokul 4. sınıf öğrencisi Mithat Uslu, Ortaklar Mahallesinde 6. sınıf öğrencisi felçli Irmak Acar ve aynı mahallede oturan 5. sınıf öğrencisi kas hastası Eray Taş'ı ziyaret etti. Çiftçi, sohbet ettiği öğrencilere karnelerini verdi, kitap hediye etti.

AA muhabirine açıklama yapan Çiftçi, anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiklerini, öğrencilerin mutluluğunun her şeyden önemli olduğunu söyledi.

Mithat Uslu’nun babası Vedat Uslu da oğlunun takdir aldığını, öğretmenlerinin gayretiyle oğlunun başarıya doğru gittiğini ifade etti.

Eray Taş’ın annesi Aysun Taş ise "Oğlum takdir aldı. Çok mutluyum. Evde verilen eğitimler sayesinde oğlum bu başarıyı elde etti. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." dedi.

Evde eğitim gören kardeşler karne sevinci yaşadı

Çankırı'da engelleri bulunduğu için evde eğitim gören 2. sınıf öğrencisi Ümmet ile ağabeyi 10. sınıf öğrencisi Lütfi Eren Gazi, karne sevincini evlerinde yaşadı.

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ile öğretmenleri, Karataş Mahallesi'ndeki evlerinde kardeşleri ziyaret ederek yarıyıl tatili öncesi karnelerini verdi.

Doğuştan fiziksel ve zihinsel engelleri olduğu için eğitimlerine evde devam eden Gazi kardeşler, karnelerindeki tüm notların "çok iyi" olduğunu görünce büyük sevinç yaşadı.

Öztürk ve öğretmenleri, tatil dolayısıyla iki kardeşe hediyeler de verdi.

Evde eğitimin devletin çocuklarla ilgili sunduğu imkanlardan biri olduğunu belirten Öztürk, il genelinde 17 öğrencinin evde eğitim hizmeti aldığını söyledi.

Öztürk, "Branş öğretmenlerimiz, sınıf öğretmenlerimiz ve bu alanla ilgili özel eğitim almış arkadaşlarımız belirli günlerde çocuklarımıza evde eğitim veriyor. Onların gelişim süreçlerine katkı sağlıyorlar. Karne sevinci her çocuğun hakkıdır. Bu çocukların da yüzlerindeki ifade, karneleri aldıktan sonraki mutlulukları her şeye değer." ifadelerini kullandı.

Kendilerini misafir ettikleri için aileye teşekkürlerini ileten Öztürk, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerini diledi.

Evde eğitim alan Ümmet ile Lütfi Eren'in annesi Emine Gazi de çocuklarının karne almasından dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek, öğretmenlerine ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın