Euro
6.54
Dolar
5.82
BIST 100
96,886.48
Altın
1,275.50
Yaşam

Hurdadan heykel sergisiyle öğrencilere çevre bilinci aşılıyor

Öğretim görevlisi Keçeci, hurda ve atıklardan yaptığı ürünlerle açtığı heykel sergisiyle ilköğretim düzeyindeki öğrencilere daha temiz bir çevre için geri dönüşümün önemini anlatıyor.

29.12.2016
Hurdadan heykel sergisiyle öğrencilere çevre bilinci aşılıyor Fotoğraf: AA/İsmail Şen

ELAZIĞ

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Öğretim Görevlisi Rüçhan Keçeçi, hurda ve atıklardan yaptığı heykellerle açtığı sergiyle öğrencilere daha temiz bir çevre için geri dönüşümün önemini anlatıyor.

Hurda otomobil, kamyon parçalarından ve atık malzemelerden yaptığı metalden heykelleriyle üniversiteyi temsilen katıldığı uluslararası EXPO 2016 Antalya Fuarı'ndan ''Üniversitelerarası En İyi Tasarım Ödülü'' alan Keçeci, bu ürünleriyle fakülte binasında ''Atık Malzemeler Çöp Olmasın, Sanata Dönüşsün'' sergisi açtı.

Kentteki ilkokul yöneticileri, çevre bilinci oluşturulması amacıyla sergiyi öğrencileriyle ziyaret ediyor.

Keçeci, AA muhabirine, yaklaşık 9,5 yıldır hurda araç parçalarıyla atık malzemelerin metal aksamlarını doğal hallerinde kullanarak kaynak makinesi ve el aletleri yardımıyla heykellere dönüştürdüğünü belirtti.

İnsan ve hayvan figürleri ile film karakterlerinden, dekoratif tasarımlardan oluşan çok sayıda çalışma ortaya koyduğunu ifade eden Keçeci, heykellerinin sıra dışı görüntüleriyle büyükler kadar çocukların da ilgisini çektiğini aktardı.

"Çevre kirliliğinin önlenmesi gerekiyor"

Tasarımlarının toplum için mesaj içermesine de dikkat ettiğini anlatan Keçeci, "Çocuklara atık malzemelerin çöp olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Çocukların aklında çöpün farklı, atık malzemelerin farklı olduğunun yer etmesini istiyorum.'' dedi.

Gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak için çevre kirliliğinin önlenmesi gerektiğini ve bunun daha küçük yaşlarda çocuklarda çevre bilinci oluşturmakla mümkün olabileceğini vurgulayan Keçeci, çocuklara hem tasarımlarını gösterdiğini hem de çevre kirliliğinin önlenmesinde geri dönüşümün önemini anlatmaya çalıştığını söyledi.

Muhabir: İsmail Şen

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın