Euro
6.56
Dolar
5.85
BIST 100
95,952.77
Altın
1,269.66
Yaşam

'Hassas çocuklar' ilk kez baklava tattı

Şanlıurfa'da fenilketonüri hastası çocuklar, kendileri için özel üretilen baklavadan yemenin sevincini yaşadı.

11.12.2018
'Hassas çocuklar' ilk kez baklava tattı Fotoğraf: AA/Rauf Maltaş

ŞANLIURFA - Rauf Maltaş

Şanlıurfa'da akraba evliliğinin yaygın olması nedeniyle sık karşılaşılan fenilketonüri (PKU) hastası çocuklar, tatlı kültürünün yaygın olduğu şehirde kendilerine özel baklava hazırlanması için talepte bulundu.

Bunun üzerine Şanlıurfa Fenilketonüri Derneği (ŞUPKU) şehirdeki bir baklava ustasıyla anlaşarak, çocuklar için özel üretim yapılmasını sağladı.

Baklavacıyı ziyaret eden bir grup PKU hastası çocuk, kendileri için özel üretilen baklavayı tattı.

"Çocuklar özel bir menüyle beslenebiliyorlar"

ŞUPKU Başkanı Mustafa Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, PKU hastası çocukların ancak özel bir menüyle beslenebildiklerini söyledi.

Hastalığın kalıtsal ve metabolik olduğunu belirten Çiftçi, kentte 130 çocuk hasta bulunduğunu belirtti.

Çiftçi, bu çocukların et, süt, peynir gibi protein içeren gıdaları tüketemediğini vurgulayarak, şunları anlattı:

"Çocuklarımızın dışarıda yemek yeme gibi lüksleri yok. Çünkü her şeyin özel olarak hazırlanması gerekiyor. Duyarlı bir baklavacı olduğunu öğrenince, gelip derdimizi anlattık. Türkiye'de belki de ilk defa PKU hastaları için özel bir baklava üretildi. Bu çabalarından dolayı Mehmet Avcı ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Birçok çocuk dışarıda ilk defa baklava yeme lüksüne sahip oldu. Bu da hastalarımız için psikolojik olarak çok büyük bir rahatlığı ifade ediyor. İnşallah bu tür duyarlı işletmecilerin sayısı artarsa hasta çocuklarımız daha fazla rahat edecektir. Daha farklı mekanlarda yemek yeme şansları olacaktır."

"Hayatımda ilk kez tatlı yiyorum"

Hasta çocuklardan Zeliha Güneş, az sayıda besin tüketebildiği için yemek konusunda zorlandığını söyledi.

Piyasada fazla çeşit bulamadıkları için beslenme ihtiyacını karşılamada güçlük çektiğini anlatan Güneş, şöyle devam etti:

"Hayatımız çok zor geçiyor, fazla destek de alamıyoruz. 16 yıllık hayatımda hiç dışarıda yemek yeme imkanım olmadı. Şimdi bize özel baklava üretildiği için ilk defa buraya gelip baklava yeme lüksüne sahip oldum. Böyle bir şeyi hiçbir yerde bulamıyoruz. Sadece Şanlıurfa'da üretiliyor. Çok güzel, adından şekerli olabileceğini tahmin ediyordum ama tadını hiç bilmiyordum. Şimdi çok şükür yiyebiliyorum ve tadı da oldukça güzel." dedi.

Hasta çocuklardan 10. sınıf öğrencisi Ahmet Giray da ilk kez tatlı yeme imkanı bulduğunu belirtti.

Dışarıda kendilerine uygun yemek bulmakta zorlandığını vurgulayan Giray, "Biz de herkes gibi restoranlarda, tatlıcılarda yemek istiyoruz. Geçen okulumuzla bir restorana gitmiştik, orada ben bir şey yiyemedim, çok üzüldüm, bize uygun olanlardan yemek istiyorum." dedi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.