Euro
6.50
Dolar
5.89
BIST 100
95,220.28
Altın
1,480.67
Yaşam

Çekmecedeki yorumlarla kitap sevgisini aşılıyorlar

Sivas'ın Zara ilçesinde bir lisede başlatılan "Çekmeceye Sığan Dünyalar" adlı projeyle öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarında artış yaşandı.

İbrahim Özel   | 20.05.2019
Çekmecedeki yorumlarla kitap sevgisini aşılıyorlar

Sivas

Sivas'ta Zara Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürlüğünce hayata geçirilen "Çekmeceye Sığan Dünyalar" projesi kapsamında okul girişinde 126 çekmecenin bulunduğu kitap görünümünde dolap tasarlandı.

Bu çerçevede dolapta yer alan çekmeceler, kütüphaneden ödünç kitap alan öğrencilere veriliyor.

Öğrenci, kütüphaneden alıp okuduğu kitaplar hakkındaki düşüncelerini ve pasajları çekmecesine yazarak arkadaşlarıyla paylaşıyor. Böylelikle bütün öğrencilerin birbirlerini motive etmesiyle daha fazla kitap okunması sağlanıyor.

Her ay en fazla kitap okuyanlara ödüllerin verildiği projede, en çok tercih edilen yazarların yaşamları ve eserleri de özel programlarla öğrencilere anlatılıyor.

Kitap okuma alışkanlığı yaklaşık yüzde 131 arttı

Proje sayesinde öğrencilerin kitap okuma alışkanlığının yaklaşık yüzde 131 arttığı belirtildi.

Okulun müdürü Serdar Meral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okuduğunu anlayabilen, anladığını yorumlayabilen ve analitik düşünme becerisi gelişmiş nesiller yetiştirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Bu amaçla "Çekmeceye Sığan Dünyalar" projesini başlattıklarını anlatan Meral, işe okulun en atıl bölgesindeki kütüphanenin yerini değiştirerek başladıklarını dile getirdi.

Meral, kütüphanenin içeriğini de zenginleştirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Proje sayesinde okuma oranlarımızı yüzde 131 artırdık. Projemizin uygulanması öğretmen ve öğrencilerimizin büyük gayretiyle oldu. Sahiplenildi ve takiple bu başarılar elde edildi."

"Kitaplarla öğrenciler arasında bir bağ kurmak hedefiyle yola çıktık"

Proje koordinatörü ve okulun müdür yardımcısı Ahmet Hoplamaz da öğrencilerin okuma alışkanlığını perçinlemek, kitaplarla öğrenciler arasında bir dostluk, bağ kurmak hedefiyle yola çıktıklarını ifade etti.

Hoplamaz, kütüphaneden kitap alan öğrenciye bir ay boyunca kullanabileceği bir çekmece hediye ettiklerini ve öğrencilerden bir ay süresince okudukları kitapların yorumlarını, özdeyişleri, şiir ve metin gibi pasajları bu çekmecelere yerleştirmelerini istediklerini anlattı.

Öğrencilerin, bir ay süre içinde kendi çekmecelerini kitaplarla ilgili yazılarla doldurduklarını vurgulayan Hoplamaz, "Çekmeceye, bir öğrenci bir ay içerisinde bir kitap okursa kırmızı, ikinci kitapta mavi, üçüncü kitapta da sarı görseller yerleştiriliyor. Böylece ay sonunda bir öğrencinin ne kadar kitap okuduğunu da tespit etmiş oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın