Yaşam

Bu fabrikanın işçileri öğretim üyeleri

Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin akademik kadrosu, Türkiye'nin ilk ve tek özel sektör destekli Hidrojen Enerjisi ve Bor Araştırma Merkezinde görev alarak "sanayi asistanı" modelini hayata geçirdi.

16.02.2016
Bu fabrikanın işçileri öğretim üyeleri Fotoğraf: AA/Murat Kaynak

ANKARA - Selma Kasap

Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin akademik kadrosu, Türkiye'nin ilk ve tek özel sektör destekli Hidrojen Enerjisi ve Bor Araştırma Merkezinde, katma değeri yüksek sanayi ürünlerinin geliştirilmesinde bilfiil görev alarak "sanayi asistanı" modelini hayata geçirdi.

Kurulan üretim merkezinde çalışan öğretim üyeleri, dünyada da yenilikler içeren roket yakıtlarının ham madesinin üretiminden, hidrojen jeneratörlerine, yakıt tüketiminde tasarruf sağlayan yeni nesil bor ürünlerine kadar pek çok ileri teknolojinin geliştirilmesinde rol oynadı.

Merkezde geliştirilen ürünlerin uluslararası patent başvuruları yapılırken akademisyenlerin dünya literatürüne katkı sağlayan yayınları da göz dolduruyor.

"Üniversite-sanayi işbirliğinin en başarılı örneği olacak"

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hidrojen Enerjisi ve Bor Araştırma Merkezinin, Ankara Kalkınma Ajansının desteğiyle özel sektör tarafından kurulan Türkiye'nin ilk merkezi olduğunu ifade etti.

Merkezle Türkiye ve hatta dünya için yeni olan "sanayi asistanı" modelini hayata geçirdiklerini belirten Doğan, şöyle devam etti:

"Modelimizde, üniversitedeki araştırma görevlileri ve yüksek lisans öğrencileri, diğer üniversite personeliyle birlikte bu sanayi kuruluşunda bilfiil üretim aşamalarında görev alıyor. Bu modelle yıllardır kurulmaya çalışılan üniversite-sanayi işbirliğinin gerçek anlamda başarılabilecek bir model olduğunu düşünüyoruz. Özlenilen üniversite-sanayi işbirliği modelinin belki de en başarılı örneği olacak." 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın