Dolar
17.87
Euro
18.41
Altın
1,791.09
ETH/USDT
1,847.60
BTC/USDT
23,899.00
BIST 100
2,829.58
Gündem, arşiv

'Zor yıllarda önemli sorumluluklar üstlendi'

TBMM Başkanı Çiçek, Demirel'in Güniz Sokak'taki evine taziye ziyaretinde bulundu, "Zor yıllarda önemli sorumluluklar üstlendi" dedi.

17.06.2015
'Zor yıllarda önemli sorumluluklar üstlendi'

ANKARA 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Türkiye'nin demokratikleşmesinde, demokratik hayat mücadelesinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Zor yıllarda Cumhurbaşkanı, Başbakan, muhalefet lideri olarak önemli sorumluluklar üstlendi" dedi.

Çiçek, Demirel'in Güniz Sokak'taki evine taziye ziyaretinde bulundu. Çiçek'i eve gelişinde Demirel'in doktoru Aylin Cesur karşıladı.

Demirel'in yeğeni Nihan Demirel Atasagun ve diğer aile fertlerine taziyelerini ileten Çiçek, çıkışta gazetecilere açıklama yaptı.

Süleyman Demirel'in, Cumhuriyet ve demokrasiyle yaşıt bir hayat hikayesi olduğunu belirten Çiçek, şöyle konuştu:

"Hepimizin hayatında olan bir insan. Türkiye'nin demokratikleşmesinde, demokratik hayat mücadelesinde önemli bir yere sahip oldu. Zor yıllarda Cumhurbaşkanı, Başbakan, muhalefet lideri olarak önemli sorumluluklar üstlendi. Yakın siyasi tarihimizin tüm yönleriyle anlaşılabilmesi bakımından merhum Cumhurbaşkanımızın süreç içinde yaptıklarının, yapamadıklarının çok iyi bilinmesi gerekiyor. Hepimizin bu hayattan alacağı dersler, örnekler var. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Sevdiği eşiyle buluşacak belki, tek teselli yönü burası. Allah rahmet eylesin, hepimizin başı sağ olsun."

Yakınları Güniz Sokak'taki evine gelmeye başladı

Süleyman Demirel'in vefat haberiyle Demirel'in ailesi ve yakınları Güniz Sokak'taki evine gelmeye başladı. 

Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'in damadı CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Demirel'in doktoru Aylin Cesur ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal sabah saatlerinde Güniz Sokak'taki eve geldi. 

Aylin Cesur, çok üzgün olduğunu belirterek, "Babamı kaybettim. Çok büyük bir devlet adamıydı. Türkiye'nin her yerinde izi var" dedi.

Mehmet Haberal da üzüntülerini dile getirerek, Demirel'in ülkenin kalkınmasına ve demokrasinin yerleşmesine önemli katkılar verdiğini söyledi.

Oldukça üzgün olduğu görülen İlhan Kesici de "Mekanı cennet olsun, Allah rahmet etsin" diye konuştu.

Daha sonra eve Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'in kızı Nihan Demirel Atasagun geldi. Gözyaşlarını tutamayan Atasagun'u, Aylin Cesur, Haberal ve Kesici sarılarak teselli etmeye çalıştı. 

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun da taziyeye geldiği eve Demirel'in yakınlarının ve sevenlerinin ziyareti sürüyor.

Güniz Sokak'taki evin bahçesine taziye ziyaretine gelenlere ikram için masalar yerleştirilirken, taziye defteri konuldu.

Çiller: Millete hizmeti herşeyin üstünde tuttu

Eski Başbakan Tansu Çiller, yayımladığı başsağlığı mesajında, 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in millete hizmeti her şeyin üstünde tutan, ülkeye büyük eserler kazandıran ve siyasi tarihte iz bırakmış önemli bir siyaset duayeni olduğunu bildirdi.

İslamköy Mahallesi'nde hüzün var

Demirel'in memleketi İslamköy'de de büyük bir üzüntü yaşanıyor.

Süleyman Demirel'in vefatı haberini alan İslamköylü vatandaşlar, mahalle meydanındaki parkta toplandı. Büyük üzüntü yaşadıkları görülen İslamköylüler, birbirlerine Demirel ile yaşadıkları anıları anlattı.

Demirel'in teyzesinin oğlu Abdullah Turgut, gazetecilere açıklamada, Demirel'in vefatını sabah saatlerinde öğrendiklerini belirterek, Demirel'in sadece İslamköy ve Türkiye için değil, dünya için de önemli bir kişilik olduğunu ifade etti.

Demirel'in Türkiye'ye çok şey kattığını vurgulayan Turgut, "Askeri darbede Zincirbozan'a ziyarete gittim kendisini. Konuştuk, baskı altındaydı. Buna rağmen başardı, Cumhurbaşkanı oldu" dedi. 

Turgut, Demirel'in cenazesinin doğduğu yere defnedilmesini istedi.

"Çok başarılı bir öğrenciydi"

İslamköy İlkokulu'nda 4 yıl boyunca sınıf arkadaşı olan Ali Karayürek ise Süleyman Demirel'in çok başarılı bir öğrenci olduğunu ve bunun öğretmenleri tarafında da fark edildiğini anlattı.

Karayürek, Demirel'in vefatının kendisini çok üzdüğünü, ölüm haberini duyduğunda eski günleri hatırladığını ifade etti.

İslamköylü Ruhi İstanbul ise Demirel'i "Türkiye'nin direği" olarak nitelendirerek, "Onun ölümünü duyup da üzülmemek mümkün değil" dedi.

Yaş itibarıyla kendisinden büyük olan Süleyman Demirel'i, İslamköy'e her gelişinde gördüğünü belirten İstanbul, "Bizim onu anlatmamıza gerek yok onu dünya anlatıyor zaten. Memleketin böyle bir kişiyi kaybetmesi haliyle bizi üzüyor" diye konuştu.

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüpleri, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatı nedeniyle taziye mesajı yayımladı.

Yalçın Akdoğan

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'da 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatı nedeniyle yakınlarına ve millete başsağlığı diledi.

Akdoğan, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden, Demirel'in vefatı nedeniyle yayımladığı mesajda, "Türk siyasetine damga vuran duayen devlet adamı 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in vefatı sebebiyle yakınlarına, milletimize başsağlığı dilerim" ifadelerine yer verdi. 

Güven Hastanesi'ne taziye ziyaretine gelen Anavatan Partisi'nin kurucu üyelerinden Konya eski milletvekili Mehmet Keçeciler de "Demirel denilince bizim neslin aklına Boğaz Köprüsü gelir, köyde yanan ışık gelir, köylüye uzanan yol gelir. Halka çok sağlıklı şekilde hitap eden ve kendisini anlatan bir siyasetçi gelir" diye konuştu.

'Büyük bir devlet adamıydı'

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatına ilişkin, "Rahmetli Demirel iktidara, siyasi güce ulaşmak için bütün gücüyle mücadele eden ama o güce ulaştıktan sonra da o gücün kendisini zehirlemesine izin vermeyen, hukuktan ve demokrasiden hiçbir zaman sapmamış olan bir siyasetçi, aynı zamanda büyük bir devlet adamıydı" dedi.

Demirel'e Allah'tan rahmet, Türk milleti ve tüm yakınlarına başsağlığı dileyen Yılmaz, Demirel ile hem siyasi mücadele yaptıklarını hem de beraber çalıştıklarını belirtti.

"Demokrasi mücadelesi gıpta ile hatırlanacak"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hayatını kaybeden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in her zaman şükran ve saygıyla anılacağını, yıllarca verdiği demokrasi mücadelesinin gıpta ile hatırlanacağını belirtti.

Devlet Bahçeli, 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in vefatı nedeniyle mesaj yayınladı.

Mesajında, Süleyman Demirel'in vefatının ülke ve millet adına acı bir kayıp olduğunu ifade eden Bahçeli, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin gelişme ve kalkınma mücadelesinde Sayın Demirel'in büyük hizmet ve katkıları olduğu kuşkusuzdur. Geride onca iz, eser ve hatıra bırakarak ebediyete intikal eden Sayın Demirel, her zaman şükran ve saygıyla anılacak, yıllarca verdiği demokrasi mücadelesi gıpta ile hatırlanacaktır. Merhum Süleyman Demirel'e Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Muhterem ailesine ve aziz milletimize başsağlığı temennilerimi iletiyorum."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın