Dolar
18.10
Euro
18.16
Altın
1,747.14
ETH/USDT
1,651.00
BTC/USDT
21,326.00
BIST 100
3,020.20
Gündem, arşiv

Zirve Yayınevi davasında 3 tahliye

Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 101. duruşmasında, tutuklu sanıklar Binbaşı Haydar Yeşil, emekli albay Mehmet Ülger ile Ruhi Abat'ın tahliyesine karar verildi.

21.01.2015
Zirve Yayınevi davasında 3 tahliye

MALATYA 

Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 101. duruşmasında, tutuklu sanıklar Binbaşı Haydar Yeşil, emekli albay Mehmet Ülger ile Ruhi Abat'ın tahliyesine karar verildi. 

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada dinlenen Abat, savcının mütalaanın ilk 30 sayfasını çaldığını iddia ederek, "Beni dava edebilirsiniz. Siz, kontrgerilla.com'dan alacaksınız, buna da mütalaa diyeceksiniz. Bu nasıl mütalaa? Sözde TUSAD'ın temelini ona göre hazırlayacaksınız" diye konuştu. 

Bu iddianamenin dezenformasyon ve manipülasyondan ibaret olduğunu öne süren Abat, bunun paralel yapı klasiği olduğunu öne sürdü ve tahliyesini talep etti.

Duruşmaya yaklaşık 1,5 saat ara veren mahkeme heyeti, tutuklu kaldıkları süreyi ve kaçma ihtimallerinin bulunmamasını gözönüne alarak tutuklu sanıklar Binbaşı Haydar Yeşil, emekli albay Mehmet Ülger ve Ruhi Abat'ın tahliyesine karar verdi. Yurtdışı yasağı konulan sanıklar için adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına hükmetti. 

Sanık Varol Bülent Aral'ın ise tutukluk halinin devamına karar verildi.

Adli kontrol kararıyla elektronik kelepçe takılan sanıklar Emre Günaydın, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım'ın ise adli kontrol kararının yumuşatılması yönündeki talepleri reddedildi.

Duruşma 18 Şubat tarihine ertelendi.

Tutuklu sanıklar cezaevinden çıktı

Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu, 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 101. duruşmasında tahliyesine karar verilen tutuklu sanıklar Binbaşı Haydar Yeşil, emekli Albay Mehmet Ülger ve Ruhi Abat cezaevinden çıktı.

Ülger ve Abat, tahliye kararlarının tutuklu bulundukları Malatya E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'na ulaşmasının ardından tahliye edildi. Ülger ve Abat'ı cezaevi çıkışında Zirve Yayınevi davasında tutuksuz yargılanan bazı sanıklar ile bazı sanık avukatları karşıladı.  

Ülger, cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, "Biz burada yargılanan jandarma personelinden hiçbir tanesinin cinayetin asli failleriyle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bu, doğrudan doğruya Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) yönelik, personel olarak bizlere yönelik bir oyundur" dedi.

Konuyu televizyon kanallarında ayrıntılı olarak anlatacağını belirten Ülger, "Ben TSK personeliyim ancak televizyonlara çıkıp bu konuları anlatmaktan da zül duyan bir insanım. Maalesef ülkemizde TSK da susturulmuştur. Biz bu davanın mağduruyuz. Hak arama mücadelemize devam ettireceğiz" şeklinde konuştu. 

Cezaevi çıkışında kendisini bekleyen ailesi ile hasret gideren Abat, her şeyden önce özgürlüğün güzel olduğunu söyledi. 

Ruhi Abat, 4 yıl boyunca suçsuz, günahsız bir insanın içeride yatmasının gerçekten sindirilebilecek bir durum olmadığını ifade etti.

Cinayetin sanıklarını tanımadıklarını ifade eden Abat, "Ne bir iletişimi var ne bir ilişkisi var. Doğrudan ya da dolaylı hiçbir ilişkisi yok ama bizi içeriye atanlar, bugün bizim başımıza örmeye çalıştığı çorapları başına geçirdiler. İnşallah Türkiye bu beladan, musibetten, bu kirden bir an önce kurtulur. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum ve sonuna kadar da Sayın Cumhurbaşkanımızın yanındayım. Desteklemeye devam edeceğim" diye konuştu.

Abat, millete ve devlete yakışmayacak hiçbir şey yapmadıklarını sözlerine ekledi. 

Öte yandan, Binbaşı Yeşil'in de tutuklu bulunduğu Malatya Askeri Cezaevi'nden çıktığı öğrenildi.

Muhabir: Ramazan Kaya

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın