Euro
6.34
Dolar
5.65
BIST 100
101,849.20
Altın
1,424.97
Türkiye, arşiv

Türkiye son kaledir düşmemesi gerekir

Macaristan'ın Jobbik Partisi Genel Başkanı Vona, "Türkiye son kaledir, bu kalenin düşmemesi gerekir, bunun için ne gerekiyorsa yapılmalıdır" dedi.

19.01.2014
Türkiye son kaledir düşmemesi gerekir

BUDAPEŞTE

Jobbik Partisi Genel Başkanı Gabor Vona, Gezi Parkı ve 17 Aralık olaylarını yakından takip ettiklerini belirterek, "Güçlü liderliğe sahip Başbakan Erdoğan'ın, diğer sorunların üstesinden geldiği gibi bu sorunların da üstesinden geleceğini" söyledi.

Macaristan muhalafet partisi Jobbik'in yıllık değerlendirme toplantısı Budspeşte'deki Sportmax Salonu'nda yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. Türklere karşı yakınlığı ile bilinen Jobbik Partisi Genel Başkanı Gabor Vona, ülkede en dikkati çeken ve en hızlı büyüyen parti olarak popülerliğini gençler arasında arttırmaya devam ediyor.

Vona, yaptığı konuşmasında ''Unutmayınız ki bizler Atilla'nın torunlarıyız. Atilla'nın torunları hiç kimseden korkmazlar. İnandığımız değerler uğruna Macaristan'ın geleceği için gece gündüz hiç durmadan çalışmak durumundayız'' dedi.

Türkiye ile çok güçlü diplomatik kültürel ve ekonomik ilişkiler kurmanın ülkenin yararına olacağını ve uzun zamandır birbirinden uzak kalan kardeş halklarının yakınlaşma zamanının geldiğini aktaran Vona, Macar halkının esaretten kurtulmasına az kaldığını ve yüzlerini Doğu'ya çevirerek geleceklerini garanti altına alabileceklerini söyledi.

AA'nın sorularını cevaplayan Vona, Türkiye'nin zor günler geçirdiğini gezi parkı ve 17 Aralık olaylarını yakından takip ettiklerini belirterek, "Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın güçlü bir lider olduğunu ve birçok sorunun üstesinden geldiği gibi şimdiki krizin de üstesinden geleceğini" söyledi. Vona, "Türkiye son kaledir, bu kalenin düşmemesi gerekir, bunun için ne gerekiyorsa yapılmalıdır" dedi. 

Avrupa aşırı sağ partileriyle aralarına mesafe koyarak ciddi saldırılara maruz kalan Jobbik Partisi Genel Başkanı Gabor Vona, son seçimde yüzde 17'lik oy oranınyla büyük bir sürpriz yapmıştı, son yapılan anketlerde gençler arasında en popüler parti olarak kabul gören siyasi hareket İslama ve Müslümanlara yakınlığı ile dikkati çekiyor.

Muhabir: Ahmet Barışçıl

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın