Dolar
12.62
Euro
14.23
Altın
1,798.73
ETH/USDT
4,325.40
BTC/USDT
57,300.00
BIST 100
1,779.06
Gündem, arşiv

Türk Donanmasının göz bebeği: TCG Büyükada

"TCG Büyükada", yerli mühendislerin eseri olması yanında teknolojik özellikleri ve dünyada birkaç ülkenin elinde bulunan dikkati çekiyor.

29.08.2014
Türk Donanmasının göz bebeği: TCG Büyükada

ÇANAKKALE - Burak Akay

Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında üretilip Türk Deniz Kuvvetleri bünyesinde hizmete alınan "TCG Büyükada", yerli mühendislerin eseri olması yanında teknolojik özellikleri ve dünyada birkaç ülkenin elinde bulunan dizaynıyla dikkati çekiyor.

Gemi Komutanı Deniz Binbaşı Ali Tuna Baysal, AA muhabirine yaptığı konuşmada, milli gemilerin, donanmanın göz bebeği olduğunu söyledi.

MİLGEM'in, denizaltı savunma harbi ve karakol gemisi projesi olarak başlatıldığını belirten Baysal, bu çerçevede milli savunma sanayisini oluşturan tüm unsurların bu çalışmalara dahil edildiğini anlattı.

Teknolojik ve askeri bakımdan kritik sistemlerin milli imkanlarla yapıldığını vurgulayan Baysal, proje doğrultusunda üretilen iki korvetten TCG Heybeliada'nın 27 Eylül 2011'de, TCG Büyükada'nın ise 27 Eylül 2013'te donanmaya teslim edildiğini dile getirdi. Baysal, şöyle devam etti:

"Cumhuriyetimizin teknoloji yolculuğunda yepyeni bir dönemin kapılarını açan nitelikleri itibarıyla şanlı bahriye tarihimizin dönüm noktalarından birini yaşıyoruz. MİLGEM kapsamında yapılan gemilerimiz, harp gemisi inşa literatüründe en zorlu süreç olarak kabul edilen, dünyada sadece sayılı ülkelerin muktedir olduğu dizaynıyla tamamen Türk mühendislerin eseridir. Bu korvetler, su üstü harbi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, asitmetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini icra edebilmek amacıyla tasarlanmıştır. Korvetler, radara yakalanma ihtimalinin azaltılması için en düşük radar kesit alanını sağlamak üzere tekne inşası ve donatımında üst düzey tedbirler alınarak gizlilik teknolojisiyle dizayn edilmiştir.

TCG Büyükada, konfigürasyonunda yer alan sistemlerin performanslarının görülmesi maksadıyla limanda ve seyirde 230 kez test ve tecrübe icra edilmiştir. Bunlar için yaklaşık 650 saat, 7 bin 200 deniz mili seyir yapılmıştır. Gemimizin boyu 99,5 metre, azami genişliği 14,4 metredir. 2 bin 400 ton deplasmanıyla TCG Büyükada, iki dizel makine ve bir gaz türbiniyle saatte 29 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahiptir. Ayrıca gemimiz, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde dizayn edilmiştir ve gelişmiş imkanlara sahip reviriyle 108 personel için yaşam yeri ve desteği imkanı sağlamaktadır."

Gemideki "Savaş Yönetim Sistemi"

Baysal, gemide hedef tespit ve teşhisi amacıyla aktif sensörler bulunduğu bilgisini verdi.

TCG Büyükada'nın, üç boyutlu hava ve su üstü arama, seyir ve harp durumunda düşman unsurlarına belirti vermeyen düşük yakalanma olasılıklı radarlar, denizaltılara karşı sonar sistemi, atış kontrol radarı ve elektrooptik direktöre sahip olduğunu bildiren Baysal, "Gemimizde, elektronik destek sistemi, sorgulama ve cevaplama imkanına sahip sistem, lazer ikaz sistemi, torpidolara karşı kullanılan torpido karıştırma ve aldatma sistemi, kapalı ve açık ses, belgegeçer ve veri muharebesi ile TSK net, internet ve NATO geniş alan ağına giriş imkanı sağlayan uydu muhabere sistemi de mevcuttur" ifadesini kullandı.

Binbaşı Baysal, gemide, satıhtan satha ve kara hedeflerine atılabilen güdümlü mermi, hava, su üstü ve kara hedeflerine karşı kullanılabilen top gibi sistemlerin de yer aldığını aktardı.

Güdümlü mermilere, hava ve su üstü hedeflerine karşı nokta savunma güdümlü mermi sisteminin de bu gemide bulunduğunu belirten Baysal, şöyle konuştu:

"Denizaltılara karşı kullanılan Mark 54 ve Mark 46 Mod 5 torpidolar, asimetrik tehditlere karşı kullanılan 12,7 milimetre iki stabilize makineli tüfek platformu ve güdümlü mermiye karşı savunmada kullanılan sistemler de bulunmaktadır. Bu imkan ve kabiliyetlerle bin temas aynı anda takip edilebilmekte ve angajmanlar gerçekleştirilebilmektedir. Gemi üzerinde bulunan aktif ve pasif sensör ve silah sistemleri, Türk Deniz Kuvvetlerine mensup mühendisler tarafından geliştirilmiş 'Genesis MİLGEM Savaş Yönetim Sistemi' ile kullanılmaktadır. Savaş Yönetim Sistemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı Araştırma Merkezi Komutanlığı tarafından geliştirilmiş ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koordinesinde yurt içi savunma sanayi kurumları tarafından MİLGEM'e uyarlanmıştır. Sistem, sensörlerden gelen bilgileri derleme, silahları tahsis etme ve hedef bilgilerini diğer platformlara aktarabilme, diğer platformlardan da alma kabiliyetine sahiptir. Bu sistem, ileride eklenebilecek her türlü silah ve sensörün entegre edilebileceği açık sistem mimarisine sahiptir. Sisteme, geminin savaş harekat merkezinden kumanda edilmektedir."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın