Euro
10.07
Dolar
8.31
BIST 100
1,444.87
Altın
1,827.26
Türkiye, arşiv

Süleyman Şah Türbesi için her türlü tedbiri alırız

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Süleyman Şah Türbesi çevresindeki gelişmelere ilişkin Türkiye'nin hiçbir tereddüt göstermeden her türlü tedbiri alacağını söyledi.

14.03.2014
Süleyman Şah Türbesi için her türlü tedbiri alırız

VAN

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Van'da düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ardından mevkidaşlarıyla yaptığı ortak basın toplantısında, Süleyman Şah Türbesi çevresindeki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye'deki gelişmeleri kaygıyla takip ettiklerini belirten Davutoğlu, Suriye rejiminin ortaya çıkardığı güç ve otorite boşluğunun büyük bir güvenlik krizine dönüştüğüne dikkati çekerek, birtakım radikal grupların Suriye'nin kuzeyindeki bu boşluğu doldurma çabasına girip oradaki terör faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını ifade etti.

"Çarpıcı olan terör faaliyeti yürüten bu gruplarla rejim arasındaki işbirliğidir" diyen Davutoğlu, bu grupların rejimle hiçbir mücadele yürütmeden kuzeydeki halka yönelik baskıyı artırdığını ve Özgür Suriye Ordusu ile çatışmaya yöneldiğini anlattı. 

"IŞİD'in bir alan hakimiyeti kurma çabası söz konusu"

Alanda ciddi bir mücadelenin hala devam ettiğini, Özgür Suriye Ordusu'nun bir yandan rejimle bir yandan da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör grubuyla mücadele ettiğini belirten Davutoğlu, son dönemde bu mücadeleler esnasında Süleyman Şah Türbesi'nin etrafındaki alanlarda IŞİD'in bir alan hakimiyeti kurma çabasının söz konusu olduğunu ve durumu yakından takip ettiklerini söyledi. Davutoğlu, şunları kaydetti:

"O topraklar, Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu topraklar uluslararası hukuk mucibince, 1921 anlaşmasınca Türk topraklarıdır ve sınır ötesindeki tek toprağımızdır. Dolayısıyla, güvenliği ve istikrarı konusunda Türkiye her türlü tedbiri almak hakkına sahiptir. Oraya dönük olarak ister rejimden, ister radikal gruplardan, ister başka bir yerden gelebilecek her türlü saldırı aynıyla mukabele görür ve oradaki o vatan toprağının savunması konusunda da Türkiye hiçbir tereddüt göstermeden her türlü tedbiri alır."

Bu çerçevede Türkiye'nin, Suriye krizi başladığı andan itibaren oradaki askerlerinin ve toprağının güvenliği açısından her türlü ihtimali gözeterek birçok güvenlik tedbiri çerçevesinde hazırlıklar yaptığını aktaran Davutoğlu, "Zaten her zaman Suriye sınırındaki güvenlik krizi sebebiyle silahlı kuvvetlerimiz açısından bir teyakkuz hali olmuştur" ifadesini kullandı.

Son gelişmeler üzerine dün de Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve ilgili bütün birimler arasında istişareler yapıldığını ifade eden Davutoğlu, konunun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da arz edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Şu an itibariyle gerek askerlerimize, gerek oradaki toprağımıza yönelik herhangi bir ihlal söz konusu değil. Ancak böyle bir tehlike söz konusu olması halinde her türlü tedbir alınacak şekilde hazırlıklıyız. O bakımdan kamuoyumuzun hiçbir tereddütü olmamalı. Ümit ederiz ki oradaki askerlerimizin ve toprağımızın güvenliğine yönelik herhangi bir ihlal söz konusu olmaz. Aksi takdirde gerekli bütün hazırlıklar, her türlü çalışma tamamlanmıştır. Her ihtimal göz önünde bulundurularak hazırlıklarımızı tamamlamış bulunuyoruz."

Barzani'nin ziyareti

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin ziyaretine ilişkin soru üzerine, Barzani ve bölge valileriyle bugün Van’da bir araya geleceklerini kaydetti.

Davutoğlu, "Zaten iki hafta önce ben Süleymaniye'deki toplantıya katılarak kendisi ve Mesut Barzani’yle görüşmeler yapmıştım. Van'da da bu görüşmelerin devamı niteliğinde görüşeceğiz. Ayrıca, bizim valilerimizle birlikte çalışma toplantısında bir araya geleceğiz. Özellikle sınırda ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, gümrük geçişlerinin kolaylaştırılması için" dedi.

Davutoğlu, Barzani’nin Başbakan Erdoğan ile de Ankara’da bir görüşme yapacağını sözlerine ekledi.

Türkiye, Azerbaycan ve İran'ın hiçbir etnik ve mezhebi ayrım olmaksızın bölgenin barış, huzur ve refah bölgesi olması konusunda güçlü iradeye sahip olduğuna işaret eden Davutoğlu, "Arzu ediyoruz ki aramızdaki sınırlar, dostluk ve kardeşlik sınırları olarak halklarımızın ekonomik, ticari, kültürel iletişimini, ilişkilerini geliştiren kapılar olsun" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nda kabul edilen eylem planıyla ilgili olarak, "Eylem planını takip etmek, sonuca götürmek, farklı alanlarda eyleme dönüştürmek, üç ülkeyi birbirine bağlayan alanları geliştirmek ümit ediyorum ki hem üç ülkenin halkının yararına olur hem de bölgedeki barışın ve istikrarın sağlanmasına, ekonomik anlamda da bölgenin gelişmesine yardımcı olur" dedi.

Bir haftadan daha az bir süre içinde Nevruz Bayramı'nı kutlayacaklarını hatırlatan Zarif, "Nevruz Bayramı, Türkiye, İran ve Azerbaycan'ın ortak kültürel mirasıdır ve bizi birbirimize daha fazla bağlamıştır" dedi.
Konuşmasının devamında Türkiye-İran ilişkilerine değinen Zarif, "Altı ay önce dışişleri bakanı oldum ve bu altı ay içinde sekiz defa Ahmet Bey'le görüştüm. Bu bizim ilişkilerimizin ne kadar iyi olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov ise toplantıda, 2014 - 2016 yılı eylem planının kabul edilmesinin yanı sıra Dağlık Karabağ sorununun da ele alındığını söyledi.

Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğinin altını çizen Memmedyarov, "Ermenistan askerleri Azerbaycan topraklarını terk etmelidir" dedi.

Toplantının bölgenin barış ve refah seviyesini artırarak ekonomik gelişmesine katkıda bulunduğuna işaret eden Memmedyarov, her üç ülkenin halklarının birbiriyle yakın temas içerisinde olmaları gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Sinan Polat

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.