Euro
6.77
Dolar
6.07
BIST 100
85,023.10
Altın
1,270.10
Türkiye

STM'den yerli nükleer sanayi atağı

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik ve Ticaret A.Ş'nin, savunma sanayisindeki kapasite ve tecrübesi nükleer güç santralleri tedarik zincirine dahil olmayı hedefleyen firmalarla paylaşılıyor.

Göksel Yıldırım   | 26.03.2016
STM'den yerli nükleer sanayi atağı

Ankara

ANKARA - GÖKSEL YILDIRIM

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM), savunma sanayisindeki tecrübe ve kapasitesini yerli nükleer sanayinin gelişimi için kullanıyor.

Alınan bilgiye göre, Savunma Sanayi İcra Komitesi kararı ile kritik teknolojileri Türkiye’ye kazandırma rolünü üstlenen STM, nükleer sanayinin yerlileşmesi için çalışmalar yürütüyor.

STM, savunma sanayisinde proje yönetimi, sanayi koordinasyonu, yerlileştirme, teknoloji transferi, standardizasyon, sertifikasyon konu başlıklarında edindiği metodolojik tecrübeyi, başta Akkuyu ve Sinop Nükleer Güç Santrali projeleri olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında gerçekleşecek nükleer güç santrali projelerine tedarikçi olmak isteyen sanayi kuruluşlarına aktarıyor.

İstanbul'da düzenlenen 3. Nükleer Santraller Zirvesi'nde sahip olduğu tecrübe ve yetenekleri katılımcı kişi ve kurumlarla paylaşan STM, Türkiye'de yeni gelişmekte olan nükleer sanayi için rol model olarak gösterilen savunma sanayisinin geçirdiği dönüşüm sürecinde üstlendiği öncü rol ile yerlileştirme, teknoloji transferi, standardizasyon, sertifikasyon konuları başta olmak üzere bu alanlarda sahip olduğu yetenekleri nükleer güç santralleri tedarik zincirine dahil olmayı hedefleyen firmalarla paylaşmaya devam edecek.

Saha çalışması yapıldı

STM tarafından Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle gerçekleştirilen Nükleer Enerji Sektörüne Yönelik Ankara'da Alt Yapının Tespiti İçin Saha Çalışması Projesi kapsamında başkentin imalat sanayisinin nükleer enerji sektöründe tedarikçi/alt yüklenici olabilmesi için mevcut durumunun tespitine yönelik gerekli saha çalışması ve kaynak taraması yapıldı.


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın