Dolar
17.93
Euro
18.40
Altın
1,802.29
ETH/USDT
1,969.90
BTC/USDT
24,647.00
BIST 100
2,864.25
Gündem, arşiv

RF-4E'lerin uçuşu durdurulacak

Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ünal, RF-4E uçaklarının uçuşunun durdurulacağını açıkladı.

11.03.2015
RF-4E'lerin uçuşu durdurulacak

ESKİŞEHİR

Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, "Dün itibarıyla artık son testleri tamamladık. F-16 uçakları harp keşif koduyla görev yapabilir konuma geldi. Bunun üzerine yarın RF-4E uçaklarının uçuşunu durduruyoruz" dedi.

Ünal, Eskişehir'de, Komutanlığın Brifing Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, 24 Şubat'ta Malatya'da meydana gelen iki RF-4E kazasında 4 pilotun, 5 Mart'ta da Konya'da F-4E 2020 uçağının düşmesiyle iki pilotun şehit olduğunu hatırlattı.

Peşi sıra gelen bu olayların, şehitlerin aileleri, silah arkadaşları ve kamuoyunu derinden üzdüğünü belirten Ünal, şöyle devam etti:

"Bir o kadar da Türkiye'nin bütün basınının özel ilgi konusu olmuştur. Bu bağlamda da çeşitli yorumlar, çeşitli mütalaalar basınımızda yer almıştır. Olaya profesyonellik gözüyle bakıyoruz. Profesyonellik odur ki hem acıyı hem de cesareti birlikte götürür. Kazanın hemen akabinde çok miktarda, bilen bilmeyen, hemen dakikasında yorumlar başlayıp, herkes kendi ajandasına, kendi gündemine göre bir şeyler söyledi, yazdı. Gerçek şu ki bilgiye dayanmayan hele hele havacılık kültürüne dayanmayan bazı yorumların kamuoyunu da yanlış etkilediğini, şehit ailelerini derinden üzdüğünü eminim görüyorsunuzdur ve hep beraber yaşıyoruz. İyi niyetli olsa yapılmış olan yorumların daima dikkatli olması gerektiği, bir şehit ailesi ve silah arkadaşları ile görevde olan insanların nasıl etkileyeceği üzerine odaklanılmış olmasını umarız. Bir olay inceleme raporu hemen bir haftada çıkmaz. Her türlü detayın incelendiği bir rapor çıkmadan, bugün söylediğim sözler ve bugüne kadar söylenmiş sözlerin tümü buz üstüne yazılmış yazı gibidir. Gerçek, inceleme sonunda ortaya çıkar."

RF-4E ile son uçuş yarın

Ünal, kazalarla ilgili yapılan bazı yorumlarda, "uçaklar eski", "uçaklar hurda", "uçaklar haşa uçan tavuk", "personel eğitimsiz, yetersiz" gibi ifadeler kullanıldığını dile getirdi.

RF-4E ile F-4E 2020 uçakların aynı olmadığı bilgisini veren Ünal, şunları kaydetti:

"RF-4E uçakları sadece keşif görevleri için dizayn edilmiş, keşif kameralarıyla donatılmış ve 'Işık Projesi' adıyla modernize edilerek aviyonik sistemleri, seyrüsefer sistemleri, haberleşme sistemleri, pasif elektronik harp sistemleri, gövdede 9 ana bölgede iyileştirmeler yapılmış, 2015 yılı sonuna kadar uçar durumda olan uçaklarımızdır. Bu uçakları, 2015 yılı sonunu beklemeden, F-16 uçaklarına kazandırıyor olduğumuz yeni keşif kodlarının harbe hazır olmasıyla bugün hazır olduğunda emekli edecek şekilde çalışma içerisindeydik. Dün itibarıyla artık son testleri tamamladık. F-16 uçakları harp keşif koduyla görev yapabilir konuma geldi. Bunun üzerine yarın RF-4E uçaklarının uçuşunu durduruyoruz. Yarın Hava Kuvvetleri Komutanımız ve ben, bir RF-4E uçağıyla uçacağız ve kapanış seremonisi yaparak bu uçaklarımızı tarihe ve Hava Kuvvetlerimizin şanlı tarihine mal edeceğiz, bu noktaya geldik."

Ünal, F-4E 2020'lerde 2003 ve 2005 yıllarında yenilenmiş 9 aviyonik sisteminin değiştiğini, 10 ilave aviyonik sisteminin kazandırıldığını, bütün kablo ve hidrolik boruları yenilenip elektronik kart podu takıldığını söyledi.

Uçakları servis zamanı geldikçe ve bakım ömrü tamamlandıkça emekli etmekten hiçbir gün geriye kalmadıklarını vurgulayan Ünal, şöyle devam etti:

"Bunların her birinin ömrü bellidir. Ömrü gelen mutlaka değiştirilir. Bakımı gelenin mutlaka bakımı yapılır ve bu fabrikadan çıkan uçak uçar. İddia ediyoruz; bizim İkmal Bakım Merkezi'nden çıkan uçak uçar, uçmayan uçak da oradan çıkmaz. Atlamaya sandalyelerimiz yüzde 100 faaldir. Hem yenilenmiştir hem de en ufak bir şüpheye asla yer vermeyecek şekilde bakım yapılmıştır. F-4, Türk Hava Kuvvetlerine 1974 yılından itibaren o kadar çok kazanım sağlamıştır ki hava kuvvetlerinin efsanesi ve kahramanı olarak görmeyi tercih ederim. F-4E 2020 bizim en stratejik uçağımızdır. 2015'te bir, 2016'da 5, 2017'de 8, 2018'de 7, 2019'da 7, 2020'de de 20 olmak üzere bunları sırayla emekli ediyoruz. Uçabilir uçaklar bu sene 47, gelecek sene 42, ondan sonra 34, 72 ve 20. Neden böyle? JSF'nin devreye girmesine de bağlı. JSF'ler de 2018'den itibaren envanterimize girmeye başlıyor. Şu anda kullanılmayı devam eden RF-4E 8, F-4E 2020 47 toplam 55 uçağımız var."

"Tamamen bir iletişim hatası"

Ünal, Malatya'daki RF-4E kazasıyla ilgili incelemelerin tamamlanmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Bu olayda, iki RF-4E uçağıyla gece keşif görevine çıkıldığını anlatan Ünal, "İnişe gelirken 19.10'da da Akçadağ'daki tepeye çarpıyor. Uçuşun gece olmasının kazayla ilgisi yoktur. Tamamen bir iletişim hatası. Burada bir insan unsuru ve iletişim hatasından bahsediyoruz. Herhangi bir arıza ve atlama söz konusu değil çünkü pilot uçtuğunu zannediyor. Uçtuklarını zannederken tepeye sürtüyorlar" ifadesini kullandı.

Konya'da 5 Mart'ta yaşanan kazaya da değinen Ünal, şehit Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı Mustafa Tanış'ın, yıllık eğitim tazeleme istediği bilgisini verdi. Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arkasında da öğretmen olarak şehit Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı Mustafa Delikanlı var. İkisi de öğretmen. Buradaki SAM füzelerinde kaçınmaları sırasından pilot kendi manevrasından 'out of control'e giren bir uçağı, kurtarma mücadelesine girip 'Acaba kurtarır mıyım?' mücadelesi sırasında fazla gayret sonucu çıkmayacağına kani oldular ve ön pilot sandalyeyi çekti. Arka sandalye fırlamış ancak uçak çarptığı için maalesef o arkadaşımız da paraşüt atacak zamanı bulamadan ve ön sandalye de fırlamaya zamanı kalmadan yere vuruyor. İki saniye daha önce çekseydi bu iki arkadaşımız bugün bizimleydi. Demek ki iki saniye zamanı yoktu, son bir saniyede çektiler gibi geliyor bana. Bizim kurallarımız kanla yazılmıştır. Bunda da bu olacak. Biz bunu alıp azami sonuçları çıkartacağız."

Hava Kuvvetlerinden ayrılan pilotlar

Orgeneral Ünal, 2010'dan itibaren Hava Kuvvetlerinden ayrılan pilot sayısının 567 olduğunu bildirdi.

Söz konusu pilotların 193'ünün emekliliğini kazananlar olduğunu söyleyen Ünal, şu bilgileri verdi:

"İstifa eden 306, Türk Hava Yollarına (THY) protokolle gönderdiğimiz 68. Her yıl ortalama 100 civarında pilot ayrılıyor. Zaten Hava Kuvvetlerinde ortalama 125 civarında yeni pilot yetiştiriyoruz. 2013 yılında mecburi hizmet 10 yıla indi. Bu neye bedel oldu? Bu, her yıl ortalama 100 pilotun ayrılmasını beklerken iki yıl iki devre aynı anda ayrılma hakkı kazanmış oldu. Bizde ayrılan o sene 153 oldu. Ayrılan arkadaşların hepsine anket yapıyoruz. Ayrılmaların birinci sebebi, 'Mecburi hizmet 20 yıldı, şimdi 30 yıla çıktı. 15 yıllık hizmetten sonra bir 15 yıl daha bekleyip emekli olacağıma hemen ayrılıyorum. Emeklilik yaşı eskiden olduğu gibi tekrar 19-20 yıla gelirse kalırım çünkü uçmak istiyorum' diyorlar. İkinci konu maddi durum. Üçüncü neden ise 'Sistemde kaldığımda 3-4 yılda bir tayin ediyorsun. Hizmetini vermişim, sabit bir yerde oturayım. Çoluğumun çocuğumun istikbalini düşüneyim' diyorlar. Üç madde var. Bunun dışında bir kişi bile başka bir şeyi anket ifadesinde bulunmadı."

Sorular

Ünal, bir gazetecinin, "F-4E'lere yeni sandalye takılmış mıydı?" sorusu üzerine, bu konuda bilgi sahibi olan Kurmay Başkanı Tümgeneral Ateş Mehmet İrez'i çağırarak, "Yarın öbür gün yargılanırken beraber yargılanırız" diye konuştu.

"Uçakların uzaktan düşürülebileceği iddiasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Böyle bir ihtimal var mı?" sorusunu da yanıtlayan Ünal, "Bu söylemler çok yaygın. Bu siber savaştır. Bu uçakların teknolojisini bakıldığında böyle bir imkan yoktur. F-4E 2020 uçağının yazılımı tamamen bizdedir. Her türlü değişikliği istediğimiz seviyede yapıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Abidin Ünal, "Balyoz, Ergenekon gibi dönemler, pilotların moral değerlerini azalttı mı?" sorusunu ise şu yanıtı verdi:

"Burada özellikle Ergenekon ve Balyoz süreçleri hatta casusluk süreçleriyle itham edilen ve çeşitli sorunlarla karşılaşan, yargı, adli sorunlarla karşılaşan ve Hava Kuvvetlerinden ayrılmak zorunda kalan o kadar kıymetli arkadaşlarımız var ki inanın şehitler kadar üzüldüm desem abartmış olurum ama realite onlar bir kaliteydi. Bu söz konusu isimler daha üst rütbeli personeldi. Onların kalitesinden asla şüphem yok. Keşke onlar bizimle olsalardı. Şu anda görevinde olan pilotların ve yöneticilerin kalitesinde de endişem yok. Hiçbirinin kalitesi onların kalitesinden aşağıda değildir. Elbette ki bir moral düşüklüğü olmuştur. Üzüldük. Biz profesyonel insanlarız, işe devam ediyoruz. Ne kaliteden ne de moral, motivasyondan herhangi bir eksilmenin olduğunu söyleyemiyorum. Üzüntümüzü de hemen bunun yanında ifade etmek istiyorum."

Brifingin ardından 1'inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığınca uçakların bakım, revizyon, modifikasyon ve modernizasyonu ile F-16, F-4/2020, T38A/M ve NF-5A/B uçaklarının hidrolik, pnömatik, mekanik, elektronik ve aviyonik onarım hizmetlerinin yanı sıra silah sistem entegrasyon ile motor yenileme projeleri hakkında bilgi verildi. 

Muhabir: Deniz Açık, Yıldız Nevin Gündoğmuş

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın